Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Ekonomi sınıfı sendromuna ilk dava

Ekonomi sınıfı sendromuna ilk dava

Avusturalyalı bir hukuk firması uzun uçak yolculuklarında ekonomi sınıfı sendromu hakkında gerekli uyarılarda bulunmayan havayolları aleyhinde dava açtı.

Ekonomik sınıf sendromu olarak da adlandırılan damar trombosisi, uzun uçuşlarda hareketsiz kalan vucudun basınç farkı nedeniyle kanda pıhtılaşmaya neden olması ve kimi durumlarda ölüme sebebiyet vermesi olarak biliniyor. Bu duruma, uzun süre hareketsiz kalmanın ve özellikle ucuz "ekonomik sınıf" koltuklarının neden olduğu belirtiliyor.
Uzun uçuşlar sonucunda damar trombosisi nedeniyle ortaya çıkan ölümler Ekim 2000'de 20 saatlik Avustralya-İngiltere seferini yapan bir uçakta 28 yaşındaki Emma Cristofferson'un ölümü ile ciddi bir tartışma konusu haline gelmişti.

Konu ile ilgili görüşleri alınmaya çalışılan hava yollarından Avustralyalı Qantas dışındakiler herhangi bir açıklamada bulunmuyor. Qantas ise uzun uçuşlar öncesindre uçuşların yaratabileceği sağlık ile ilgili riskler konusunda yolcuların bilgilendirildiğini ve bu risklerden nasıl kaçınabilecekleri konusunda kendilerine bilgi verildiğini belirtiyor.

10 kişi dava açıyor

Büyük şirketler karşısında açtığı toplu davalar ile ünlenen Slater & Gordon adlı Avustralyalı hukuk firması müvekkiliğini yürüttüğü 10 yolcu adına türünün ilk örneği olarak gösterilen bir "uzun uçuş uyarısı davasını" açmaya hazırlanıyor.

Hukuk bürosu davayı açmadan önce nasıl bir prosedür izleyeceğine karar verebilmek için British Airways, Quantas, Air France ve Air New Zeland'ın da aralarında bulunduğu bir dizi havayolu şirketi ile görüştüklerini belirtiyor.
Slater & Gordonun avukatlarından Paul Henderson firmalarının havayolları aleyhinde toplu dava açabileceği gibi bir dizi kişisel dava açma yoluna da gidebileceğini belirtiyor.

İddialar artıyor

Henderson, dava açacaklarını ilan etmelerinin ardından yaklaşık yüz kadar potansiyel davacı ile karşılaştıklarını ve dava açılacak havayolları sayısının buna bağlı olarak artabileceğini belirtiyor.

Açılması planlanan toplu davanın şikayetçileri, havayollarının uzun uçuşların damar trombosisine yol açabildiğini hatırlatmadığını ve bu konuda gerekli uyarılarda bulunmadığını öne sürüyor.
Davacılardan birisi olan 24 yaşındaki Melbourne'lu Rebecca Brown, British Airways ile yaptığı 20 saatlik Londra uçuşunda bacağında ağır kramplar yaşadığı için dava edecek.

Brown uçuşun bitimine doğru bacağındaki krampların kan pıhtılaşmasına neden olarak akciğerini etkilediği ve hastaneye yetiştirildiğini belirtiyor.

Yolcular uyarılmalı

İngiltere parlementosu bu konuda gerekli uyarıda bulunan ilk siyasi organ oldu. Parlamento havayolları şirketlerinin uzun uçuşların kan pıhtılaşmasına neden olduğu konusunda yolcularını uyarması gerektiğini belirtti.
Öte yandan Parlamento ekonomik sınıf koltukların krampa neden olduğu görüşünü doğru bulmadığını belirterek tüm sınıf koltuklarda kramp riskinin bulunduğunu ifade etti.

Parlamento ayrıca "ekonomi sınıfı sendromu"nun hala bilimsel bir tartışma konusu olduğunu da belirterek kesin bir sonuca ulaşalıabilinmesi için daha fazya araştırma yapılması gerektiğini kaydetti.
428
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.