Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Ehliyetli "akıl hastaları" trafikte

Ehliyetli "akıl hastaları" trafikte

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları, Ayaktan Tedavi Polikliniği'ne başvuran ve ehliyeti bulunan 150 erkek sürücünün, yüzde 60'ının halen araç kullandığı belirlendi.

6. Psikiyatri Klinik Şefi Doç. Dr. Salih Yaşar Özden'in açıklamasına göre, araştırmada, polikliniğe başvuruda bulunan 3 bin kişiden ehliyeti olan, yaşları 25-65 yaş arasında erkek hastalar dikkate alındı. İncelemeler, yarısı ilkokul mezunu olan 150 hastanın, yüzde 60'ının halen taşıt kullandığını ortaya çıkardı. Bu hastaların yüzde 80'inin bekar olduğu, ayrıca sigara, alkol ve uyuşturucu gibi alışkanlıkları da bulunduğu tespit edildi.

Yüzde 58'i kaza yapmış
Katılımcıların yüzde 58'inin B, yüzde 30'unun ise E sınıfı ehliyete sahip bulunduğunu belirlenen çalışmada, bu kişilerin yüzde 58'inin kaza yaptığı, kazaların yüzde 44'ünü hasarlı, yüzde 13'ünün de ölüm ve yaralamalı olduğu kaydedildi. Çalışmada, bu 150 kişinin yüzde 90'ının en az bir, en çok 10 yıldır psikiyatrik rahatsızlığı bulunduğu, yüzde 48'inin bu nedenle yatarak tedavi gördüğü tespit edildi. Ayrıca yatarak tedavi görenlerin yüzde 50'sinin iki, yüzde 36'sının da üç defa tedavi gördüğü belirlendi. Çalışma, hastaların yüzde 60'ının halen trafikte araç kullandığını, yüzde 62'sinin ise özel araç sahibi olduğunu ortaya koydu.

"Ehliyetlerine el konulmalı"
Çalışma sonuçlarını değerlendiren Doç. Dr. Salih Yaşar Özden, "Türkiye'de en az bir, en çok 10 yıldır akıl hastası olan pek çok kişi trafikte araç kullanıyor. Ve bunların trafikten men edilmesi içinde elimizde herhangi bir yasa yok" dedi.

Pskiyatri uzmanlarının ehliyeti olan ''akıl hastalarını'' ihbar etme gibi bir yükümlülüğü bulunmadığını kaydeden Doç. Dr. Özden, ''Bu kişiler tedavi alsalar da, tedavisiz kaldıkları zaman rahatsızlık aktif döneme giriyor. Böyle bir dönemde kulağına ses gelen ya da gözüne çeşitli hayaller gözüken bir kişinin araba kullandığını düşününün'' diye konuştu.

Doç. Dr. Özden, aynı durumda olan ve öğrenci servis şoförlüğü yapan bir hastası bulunduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: "Hastaneye yatarak tedavi gören ve ehliyeti olan akıl hastaları muhakkak surette ihbar edilmeli ve ehliyetlerine el konulmalı. Trafik yasasına böyle bir madde konulmalı. Ayrıca trafik kurallarını ısrarla ihlal eden, 100 ceza puanını dolduran veya birden fazla ağır hasarlı, yaralamalı ve ölümlü kazaya karışanlar muhakkak psikiyatrik tedaviden geçirilmeli."
Yayın tarihi: 04.11.2003
436
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.