Magazin

Egzersizin sırrı çözüldü

Egzersizin sırrı çözüldü

Egzersiz yapanlarda kalbi kanla besleyen damarların sayısının arttığı belirlendi.

ABD'nin Duke Üniversitesi uzmanları, egzersizin kalbi nasıl koruduğunu belirledi. Amerikan Kalp Birliği toplantısında açıklanan araştırma raporuna göre egzersizle beraber kalbi besleyecek yeni damarlar oluşuyor.

Kaslarsa 'aerobik metabolizma' denilen duruma geliyor. 'Anaerobik metabolizma' enerji için şeker yakarken, aerobik metabolizma yağ yakıyor.
Koşu bandına koyulan kobaylar üzerinde çalışan uzmanlar, egzersizin sonucunda VEGF adı verilen proteinin ortaya çıktığını tespit etti.

Bu protein yeni kan damarlarının oluşmasını sağlıyor. Uzmanlar deneyler sırasında kobaylarda kılcal damar sayısının arttığını ve kas liflerinin aerobik metabolizma uyarınca çalıştığını belirledi.

Yeni tedavilere ışık tutacak
Memeli canlı türlerinde kaslar genellikle iki türden oluşuyor. Biri çalışmak için oksijene ihtiyaç duyan yavaş hareketli kaslar (aerobik), diğeri de oksijensiz fakat şeker yakarak çalışabilen hızlı hareketli (anaerobik) kaslar. Araştırma sonuçlarının kan desteğinin yetersiz olmasına bağlı gelişen takım kalp hastalıklarının tedavisinde önemli rol oynayabileceği belirtildi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 15.11.2004
376
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.