Magazin

Egzersiz kanser riskini azaltıyor

Egzersiz kanser riskini azaltıyor

Ağır ve orta derecede egzersiz yapan insanlarda, sigara tiryakisi olsalar bile kanserden ölüm riskinin azaldığı gözlendi.

"Journal Medicine and Science" adlı dergide yer alan araştırma raporunda, egzersizi bir spor olarak yapmak gerektiği, normal yürümenin bu açıdan sağlığa yararlı olmadığı belirtildi.

Yaşları 30-87 arasında olan 25 bin 892 erkek üzerinde yapılan araştırmada, denekler, egzersiz bisikleti üzerinde test edildi ve daha sonra 10 yıl süreyle gözlenerek, yaptıkları egzersiz oranları değerlendirildi.

Araştırma sonucunda, egzersizi gerektiği gibi yapan deneklerde, orta derecede ve hafif egzersiz yapan deneklere göre, tüm kanser kaynaklı ölümlerin yüzde 55 daha az meydana geldiği gözlendi.

Orta derecede egzersiz yapan deneklerde ise kanser kaynaklı ölümler, yüzde 38 daha az kaydedildi.

Orta derecede egzersiz yapan deneklerin haftada 3-4 kez, 20-40 dakika arasında koşmaları gerektiği bildirildi.

Sigara kaynaklı olmayan kanser vakalarından meydana gelen ölümler ise sıkı egzersiz yapan deneklerde yüzde 46, orta derecede egzersiz yapan deneklerde ise yüzde 34 daha az gözlendi. Bu kanser hastalıkları, kolon, prostat ve lösemi olarak belirlendi.

Ağır egzersiz yapan deneklerde sigara kullanma oranı yüzde 10, orta derecede egzersiz yapanlarda yüzde 20, hafif egzersiz yapanlarda ise yüzde 33 olarak tespit edildi. Uzmanlar, egzersize başlayan insanların sigara içmeye daha az istekli olduklarını saptadı.

Ağır egzersiz yapanların, egzersiz sırasında daha çok ve derin nefes alabilerek, akciğerlerini temizleyebildikleri düşünülüyor.

Ayrıca egzersizin vücudun savunma sistemini güçlendirerek, tümörlere karşı daha iyi savaş vermesini sağladığı biliniyor.

Sigara tiryakilerinin ağır egzersiz yapmadan önce doktora danışmaları salık veriliyor. Bazı sigara tiryakilerinde kalp hastalıkları riskinin yüksek olduğuna değinen araştırmacılar, ağır egzersizin yaratacağı stresin, kalp hastalığının oluşumunu daha çabuk körükleyebileceğine dikkat çekiyor.

Araştırmacılar, egzersizin kanseri önlediğini söyleyemeyeceklerini, sadece kanser vakasından meydana gelen ölüm riskini azaltabilidiğini saptadıklarını vurguladı.

Ayrıca fiziksel olarak aktif olan insanların, kanser tedavisine daha fazla duyarlı olabildikleri kaydedildi.

Bilim adamları, genç yaşta sigarayı bırakan hafif içicilerin, kanser riskini yüzde 90 azaltabildiklerine değindi.

Sigarayı geç bırakan ağır tiryakilerin ise sigara kaynaklı kanser hastalıkları riskini sadece yüzde 20 azaltabildikleri belirtildi.
Yayın tarihi: 20.05.2002
327
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.