Magazin

Egzersiz ilaç kadar etkili

Egzersiz ilaç kadar etkili

ABD`de, egzersiz ve kalp sağlığı ile ilgili yapılan yeni bir araştırmada, egzersizin ilaç kadar etkili olduğu belirlendi.

Circulation Research adlı dergide yayımlanan araştırmanın sonuçları, egzersizin kan dolaşımını hızlandırarak, yüksek tansiyon veyüksek kolesterolün yol açabildiği iltihaplanmaya karşı etkili olduğunu gösterdi.

Egzersiz sırasında, kanın damar cidarlarına basınç yaparak dolaşımı sağladığını belirten uzmanlar, aynı etkiyi steroid ilaçlarının sağlayabildiğini söylediler.

Kan damarlarının cidarındaki iltihaplanmanın damar sertleşmesine yol açtığı biliniyor. Araştırmacılar, egzersiz ile hızlanan kan dolaşımı sırasında damariçlerinde meydana gelen kan basıncının, hücrelerin iltihaplanmaya karşı duyarlılığını artırdığını düşünüyor.

Uzmanlar, egzersizin hem kolesterol düşüren ilaçlar kadar etki ortaya koyabildiğini, hem de herhangi bir yan etkiye meydan vermeden kalp sağlığını koruduğunu belirtiyor.
Yayın tarihi: 24.01.2003
374
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.