Magazin

Egzersiz beyni güçlendiriyor

Egzersiz beyni güçlendiriyor

Egzersizin,insanlarda yaşlılıktan kaynaklanan bilme ve kavrama yeteneği kaybını önleyebildiği saptandı. Illinois Üniversitesi`nde 55 yaş üzeri 55 denek üzerinde yapılan araştırmada, egzersizin beyinde üç bölgede etkili olduğu gözlendi.

Uzmanlar, egzersiz sonucu, bilme ve kavrama yeteneğinde etkili olan gri madde ile beyinde farklı bölümler arasındaki iletişimi sağlayan beyaz maddede anatomik değişimler saptadılar.

Araştırmacılar, 30 yaş üzerindeki insanlarda beyaz ve gri maddeninazalabildiğini, bunun da bilme ve kavrama yeteneği üzerinde olumsuz etki yaratabildiğini belirtiyor.

İkinci bir araştırmada, egzersizin, hormon tedavisi gören yaşlı kadınlarda, yaşlı erkeklere göre, bilme ve kavrama yeteneği üzerinde daha fazla etki ortaya koyabildiği belirlendi.

Her iki araştırmada da, egzersizin, beyindeki gri ve beyaz madde yoğunluğunu artırdığı saptandı. Araştırmacılar, sigara, içki, şeker hastalığı gibi etkenlerin de beyindeki gri ve beyaz maddenin azalmasında rol oynayabildiğini belirtiyor.

Uzmanlar, yaşlı insanlara günde 30 dakika hafif egzersiz öneriyor. Araştırma raporu, Journal of Gerontology adlı dergide yer aldı.
Yayın tarihi: 28.01.2003
313
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.