Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Eğitimli kadında cinsel fonksiyon bozukluğu

Eğitimli kadında cinsel fonksiyon bozukluğu

Yapılan araştırmalar, cinsel fonksiyon bozukluklarının eğitimli kadınlarda daha fazla görüldüğünü ortaya çıkardı.

Fırat Üniversitesi (FÜ) Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Androloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. İrfan Orhan, üniversite olarak Elazığ'da Ocak ayında köyleri de kapsayacak bir çalışma yapacaklarını ve cinsel fonksiyon bozukluklarını inceleyeceklerini bildirdi.

Sorun kadınlarda
ABD'de yapılan bir araştırmada, kadın cinsel fonksiyon bozukluk oranının yüzde 42 olduğunu, erkeklerde ise bu oranın yüzde 31 olarak tespit edildiğini belirten Doç. Dr. Orhan, Türkiye'de bu konuda herhangi bir çalışma yapılmamasına rağmen, oranın çok yüksek olduğunun düşündüğünü belirtti.

FÜ Tıp Fakültesi Üroloji Bilim Dalı olarak, Elazığ'ın ilçeleri ile köylerini kapsayacak bir çalışma yapacaklarını vurgulayan Doç. Dr. Orhan, kadın cinsel fonksiyon bozukluklarını inceleyecekleri araştırmanın, 2005 yılının Ocak ayında başlayacağını ve 6 ay süreceğini söyledi.

Cinsellik hala tabu
Türkiye'de cinselliğin hala bir tabu olarak kabul edildiğini ve özellikle kadınların korkutulacak düzeyde cinsellikten uzak tutulduğunu savunan Doç. Dr. Orhan, bu durumun cinsel fonksiyon bozukları oranını artırdığını kaydetti.

Eğitimli kadınlar sorun yaşıyor
Doç. Dr. Orhan konuyla ilgili olarak, "Bu konuda son yıllarda önemli araştırmalar yapılmaya başlanmasına rağmen, kadınlardaki fizyolojik olaylar tam olarak açıklanamamış durumda. Eğitim seviyesi düşük olan kadınlar, cinselliği tam anlamıyla yaşamak yerine eşin tatmini ve çocuk sahibi olmaya bir araç olarak görüyor. Bu anlamda bunu üzerlerine düşen bir görevmiş gibi kabulleniyorlar.

Eğitimli kadınlar ise cinselliği bireysel olarak yaşama hakkını hisseden bir yapıya sahip. Dolayısıyla cinsel fonksiyon bozuklukları eğitimli kadınlarda daha fazla görülüyor".
315
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.