Magazin

Eğitimciler eğitim sisteminden şikayetçi

Eğitimciler eğitim sisteminden şikayetçi

Öğretmenler, eğitimde fırsat eşitliği olmadığını ve Milli Eğitim'in gereğinden fazla bürokratik ve hantal olduğunu düşünüyor. OECD ülkelerinde öğretmen maaşı ortalama 28 bin dolara gelirken kriz sonrası Türkiye'de öğretmenler 255 dolar alıyor.

Öğretmenlerin "milli eğitim sistemini fazla bürokratik ve hantal" buldukları ve mevcut durumdan memnun olmadıkları ortaya çıktı.

Türkiye'de öğretmenlerin kendilerine ait bir günü olmasına karşın, öğretmenler her yıl bugünü buruk kutlamak zorunda kalıyor.

Her 24 Kasım'da meslek örgütleri tarafından ortaya konulan araştırmalar, öğretmenlik mesleğinin sıkıntılarını dile getirmesine karşın, özelde öğretmenlerin genelde ise eğitimin sorunlarının giderek derinleştiğini belirtiyor.

Türk Eğitim Sen tarafından 1260'ı erkek toplam bin 604 öğretmen üzerinde bir anket çalışması düzenlendi. Önemli bir çoğunluğunu 6-10 yıl ile 21 yıl ve üzerinde görev yapan öğretmenlerin oluşturduğu çalışma, dikkat çekici verileri ortaya koydu.

Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 95.5'i milli eğitimin mevcut durumundan memnun olmadığını bildiriyor. Öğretmenlerin yüzde 4.6'sı buna neden olarak "öğretmenlerin yetersizliği"ni gösterirken, "Milli eğitim sistemimizin gereğinden fazla bürokratik ve hantal olması"nı neden olarak gösteren öğretmenlerin oranı yüzde 28.6'ya kadar çıkıyor

Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 68'i çocuğunun öğretmen olmasını istemiyor.

Öğretmen maaşlarındaki erime

Türkiye'deki öğretmenlerin genel durumları, dünyadaki meslektaşları ile karşılaştırıldığında pek iç açıcı olmadığı açığa çıkıyor.

Türk Eğitim Sen'in belirlemelerine göre, ubat krizinden önce öğretmenin maaşı 358 dolara denk gelirken, bu rakam 255 dolara kadar geriledi. OECD ülkelerinde bir öğretmenin yıllık maaşı 28 bin 519 dolar ederken, Türkiye'de görev yapan meslektaşının yıllık ücreti 4 bin doların altında kalıyor.

Yine OECD ülkelerinde her bir ek ders için 48 dolar ortalama ile çalışırken, Türkiye'de görev yapan bir öğretmen her ek ders için ancak 1.25 dolar ücret alabiliyor.

İnternetten yararlandığını söyleyen öğretmenlerin sayısının da sınırlı olduğu dikkat çekerken, ankete katılan öğretmenlerin çoğunuğu günlük bir gazete dahi okuyamadığını bildiriyor.
Yayın tarihi: 24.11.2001
424
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.