Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Eğitim, AB'ye 2003'te girecek

Eğitim, AB'ye 2003'te girecek

AB, Türkiye ilerleme raporunda Socrates, Leonarda Da Vinci ve Youth isimli eğitim ve gençlik programlarına tam katılımın 2003 yılında gerçekleştirileceği belirtildi.

Türkiye`nin eğitim alanında Avrupa Birliği`ne (AB) tam katılımı 2003 yılında gerçekleşecek.

AB Komisyonu`nun açıkladığı Türkiye İlerleme Raporu`nda, AB ülkelerinde uygulanan "Socrates", "Leonardo da Vinci" ve "Youth" isimli eğitim programlarıyla ilgili Türkiye`deki çalışmaların ivme kazandığı belirtildi.

Raporda, Türkiye`nin söz konusu programlara tam katılımının 2003 yılında başlayacağı ifade edildi.

Mesleki eğitim alanındaki projeleri içeren Leonardo da Vinci programına 1999, genel eğitimle ilgili Socrates programına da 2000 yılında katılmaya hak kazanan Türkiye, tam katılım için bu tarihlerden itibaren hazırlıklarını sürdürüyor.

Hazırlık döneminde, Türkiye`deki eğitim ve gençlik programlarının uygulanmasından sorumlu bir Ulusal Ajans kurulması gerekiyor.

İlerleme Raporu`nda, "Ulusal Ajans`ın nasıl kurulacağı konusunda bir öneriye ihtiyaç duyulduğu" kaydedilerek, tam katılımın sağlanmasıiçin Ulusal Ajans kurulması şart koşuldu.

Rapordaki diğer konular

Raporda, Türkiye`de eğitim ve öğretim alanında sınırlı bir gelişmesağlandığı belirtildi.

Göçmen işçi çocuklarının eğitim ve öğretimi konusunda ilerleme sağlanmadığı ifade edilen raporda, ortaöğretimde mesleki ve teknik alanda yapılan yasal düzenlemelere yer verildi.

Ortaöğretimdeki yeniden yapılanmanın finansmanı için eğitime katkı payı uygulamasının 2010 yılına kadar uzatıldığı hatırlatılan raporda, kredi destekleriyle12 yıllık zorunlu öğretime 2005 yılına kadar geçileceği kaydedildi.

Eğitim sistemi uyumlu

Raporda, eğitimle ilgili genel değerlendirme yapılırken, şöyle denildi:

"Genel olarak eğitim sisteminde yer alan ilkelerin çoğunluğu üye devletler ile uyumludur. Bununla birlikte eğitimin kalitesi özellikle kırsal kesimde düşüktür.

Yeni eğitim kanunu olumlu bir adımdır ve mesleki eğitim ve öğretim sektörüne yararlar sağlayacaktır. Buna rağmen kanun, mesleki eğitim sistemini iş dünyasının ihtiyaçları ile doğrudan bağlantılı duruma getirmemektedir.


Bu doğrultuda sanayi ve sosyal taraflar ile birlikte çaba sarfedilmelidir. Yakın gelecekte Türkiye, AB eğitim programlarının başarı ile yönetilmesi için Ulusal Ajans`ın kurulmasına öncelik vermelidir. Türkiye`nin bu programlara katılımı için bu önemli bir şarttır. Göçmen işçi çocuklarının eğitimi ile ilgili direktif henüz yayımlanmadı ve uygulama sağlanmak zorundadır."
424
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.