Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Egeli erkekler "light" çıktı

Egeli erkekler "light" çıktı

Medeni Yasa'da yapılan değişikliğe göre artık yasal olarak "evin reisi" erkek değil. Ancak anketler, yasa değişikliğini pratik yaşamda doğrulamıyor. Türk halkının yüzde 66.8'i "evin reisi erkektir" diyor. Bölgeler itibariyle dağılım incelendiğinde ev reisliği açısından en "maço" bölge Karadeniz, en "light" bölge ise Ege çıktı.

E&G Araştırma Şirketi Türkiye nüfusunu temsil eden (kır+kent+büyükşehir) 21 ilde 102 mahalle ve köyde 18 yaş üstü 1836 denekle bir anket çalışması gerçekleştirdi. Çalışma, Medeni Yasa'da yapılan değişikliğe karşı yasalarda olmasa bile pratikte evin reisinin hala erkek olduğunu gözler önüne serdi.

Ankete katılanlara, "Sizin ailenizin reisi kimdir, en çok kimin sözü geçer" sorusu yöneltildi. Ankete katılanların yüzde 66.8'i "evin beyi" yanıtını verirken, yüzde 27.4'ü "her ikisi" karşılığını verdi. "Evde kadının sözü geçer" diyenlerin oranı ise yüzde 5.6 ile sınırlı kaldı.

EĞİTİM ARTTIKÇA EŞİTLİK DE ARTIYOR
Anket çalışması, eğitim, gelir, sosyal statü yükseldikçe "hem erkek hem kadın" diyenlerin oranının da yükseldiğini ortaya koydu. İlkokul mezunu kadınların yüzde 73.6'sı evin reisinin erkek olduğunu söylerken bu oran ortaokul mezunlarında yüzde 61.5, lise mezunu kadınlar arasında 48.8, üniversite mezunu kadınlar arasında yüzde 16.7 olarak görüldü.

Anket çalışması, kadının çalışma yaşamının içinde olmasının da evdeki eşitliği sağlamada önemli bir durum olduğunu gözler önüne serdi.
448
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.