Magazin

Efsanenin sonuna geldik

Efsanenin sonuna geldik

Rivayete göre bundan 33 yıl önce George Lucas, Yıldız Savaşları projesini 20th Century Fox'a sunduğunda, bir yetkili "Kumar oynayıp zar atıyoruz" demiş.

Dönemin teknolojik şartlarına göre Lucas'ın hayal gücü büyük bir kumarı da beraberinde getiriyordu. Ama bu kumarın sonucunda sinema tarihinin en çok kazandıran serilerinden birisi çıktı ortaya.

9 milyar dolarlık ürünler
Bugüne kadar Yıldız Savaşları'nın sadece hediyelik eşya ve oyuncak gibi ürünlerinden 9 milyar dolar kazanılması, nasıl bir para makinesiyle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor.

Din kısmına "Jedi" yazdırdılar
Yıldız Savaşları'nı sadece bir film serisi olarak değerlendirmek de yanlış olur. İngiltere ve Galler'de yapılan 2001 nüfus sayımında din kısmına tam 390 bin kişi Jedi yazdırdı. Aramızda Jedi ismiyle dolaşanların sayısı ise 3 bin. Kısacası tarikata dönüşmüş bir sinema fenomeninden söz ediyoruz.

Sonuna gelindi
Ve ne yazık ki, 1977'de büyük bir kumarla başlayan Yıldız Savaşları efsanesi, bugün vizyona giren Bölüm III: Sith'in İntikamı ile son buluyor. Tam ortasından anlatılmaya başlanan seride, efsanenin bütün kayıp parçaları bu bölümde birleşiyor. George Lucas'ın 'Bu, eski Yıldız Savaşları'na benzemiyor. Biraz daha duygusal. Uzayda yaşanan bir Titanik faciası gibi...' sözleriyle özetlediği Sith'in İntikamı, hiç kuşku yok ki, serinin en duygusal bölümü.

Spielberg gözyaşlarını tutamamış
Söylentilere bakılırsa Steven Spielberg filmde gözyaşlarına boğulmuş. Sith'in İntikamı aynı zamanda serinin en trajik bölümü, çünkü Anakin Skywalker karanlık tarafa geçip, sinemanın en görkemli kötü karakteri Darth Vader'a dönüşüyor. Ve tam bu nokta Yıldız Savaşları efsanesinin aynı zamanda bir ailenin trajedisi olduğunu öğreniyoruz. Tıpkı Lucas'ın dediği gibi 'Faust'u hatırlatan bir trajedi' sizleri bekliyor.

Öyküye gelince...
Sith'in İntikamı'nın öyküsüne gelince: Galaksi üç yıl süren savaşın ardından yeni geleceğini beklemektedir. Droid'lerin lideri General Griveous, Cumhuriyet'in başkentine girip, Galaktik Senato Başkanı Palpatine'i ele geçirir. Anakin, karısı Padme Amidala'nın hamile olduğunu öğrenir.

Ancak rüyalarında Amidala'nın çocuğunu doğururken ölümle yüz yüze kalacağını görmektedir. Anakin, karısını ve çocuğunu kurtarmak için her şeyi yapmaya hazırdır. Ama bu düşüncesi onu gücün karanlık tarafına yönlendirir. Ve bir seçim yapmak zorunda kalır...

Serinin bu bölümünde, Obi-Wan Kenobi ve Yoda'nın nasıl hayatta kalmayı başardıklarını, İmparatorluğun kuruluşunu, Obi-Wan ile Anakin arasında geçen görkemli dövüşü ve daha birçok önemli sırrın deşifre edilişini izleyeceğiz.

33 yılını birçok önemli projeyi reddederek bu seriye adayan George Lucas, 'Yapabileceğimin en iyisini yaptığımı düşünüyorum, ortaya çıkan sonuç da istediğim gibi...' diyor. Sonuç gerçekten tatmin edici, her detay ve kayıp parça yerini buluyor. Tabii ki, film hakkında son söz, Yıldız Savaşları fanatiklerine ait. Kolay değil, yıllardır bu anı beklediler. Efsane bu bölüm ile sona erdikten sonra geriye tek bir avuntu kalıyor o da altı bölümlük seriyi, baştan sona afiyetle izleyeceğimiz DVD'lerin yolda oluşu.

Merak ettikleriniz
 • Tayland, Çin, İngiltere, İsviçre, Tunus, İtalya gibi birçok ülkede yapılan çekimler 53 günde tamamlandı.


 • 53 günlük çekimlerin ardından George Lucas, tam iki yıl post prodüksiyon işlemleriyle uğraştı. Bu süreçte oyuncular defalarca Londra'ya çağırılıp yeni çekimler yaptırıldı.


 • 115 milyon dolara mal olan Sith'in İntikamı'nda tam 2 bin 200 özel efekt kullanıldı. 360 efektli ilk bölümü dikkate alırsak gelişme korkunç. George Lucas'ın son üçlemeyi 16 yıl sonra çekmesinin gerekçesi de hayallerini gerçekleştirebileceği bu teknolojik gelişme.


 • Bölümün yeni karakteri General Grievous tam bir strateji uzmanı. Droid ordularının komutanı olan yarı uzaylı yarı android General Grievous'un en büyük tutkusu ise öldürdüğü Jedi'ların kılıçlarından koleksiyon oluşturmak. General Grievous'u Gary Oldman seslendiriyor.


 • Han Solo'nun geçliğini ne yazık ki, bu bölümde göremeyeceksiniz.


 • Peter Mayhew'un canlandırdığı Chewbecca bu bölümde geri dönüyor. 61 yaşındaki Mayhew, Chewbeca kostümüyle karşımızda.


 • İlk kez bu bölümde izleyeceğimiz Utapau, galaksi merkezine en uzak gezegen. Yüzeyi büyük çukurlarla kaplı. Gezegendeki şehirler ise bu çukurlara kurulmuş. Utapau'da General Grievous ile Obi-Wan Kenobi arasında nefes kesen bir dövüş sizleri bekliyor.

 • (Hürriyet/Cuma)
  Yayın tarihi: 20.05.2005
  325
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.