Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Efsane gemi Calypso aile kavgası kurbanı

Efsane gemi Calypso aile kavgası kurbanı

Kaptan Cousteau'nun ünlü gemisi Calypso, Fransa'daki La Rochelle Limanı'nda çürüyor.

Gemi neredeyse 50 yıl, Fransız denizaltı maceracısı Jacques Cousteau ile denizleri kat etmiş, televizyon programları ve filmlerde başrolü oynamıştı. Britanya'nın eski mayın tarama gemisi olan Calypso, kaptanın ölümünden dokuz yıl sonra, bir aile anlaşmazlığının kurbanı olmaya devam ediyor.

1996'da Singapur'da bir mavna ile çarpışması ile kötü kaderi başlayan gemi, kazanın ardından şu anda bulunduğu limana getirildi. Tamir edilerek bir denizcilik müzesine götürülmesi planlanmıştı. Ancak Cousteau'nun karısı ile ikinci evliliğinden olan oğlu arasındaki anlaşmazlık, bu plana engel oldu.

Kaptanın ölümünden sonra karısı Francine'in haklarını savunan Cousteau Topluluğu ile oğlu Jean-Michel'i savunan Campagnes Oceanographiques Francaises (COF), gemi için çekişmeye başladı.
Francine geminin Bahamalar'da bir bilimsel eğitim merkezine gönderilmesini, kaptanın eski mürettebatından Albert Falco ve oğlu Fransa'da kalmasını istiyor.
(Radikal)
480
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.