Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Edward W. Said hayatını kaybetti

Edward W. Said hayatını kaybetti

Filistin davasının savunucularından Filistinli Profesör Edward Said öldü. Said'in bağlı olduğu Knopf yayıncılıktan Shelly Wanger, 1990'lı yılların başından bu yana lösemi hastası olan Said'in, New York´taki bir hastanede 67 yaşında hayata veda ettiğini söyledi.

Edebi metin eleştirmenliği de yapan Said, 1935 yılında Kudüs´te dünyaya geldi, yaşamının büyük bölümünü ABD´de geçirdi. Eserlerinde Filistin davasını ateşli bir şekilde savunan Said, kültür, müzik ve İngiliz edebiyatıyla ilgili konularda da kitaplar yayınladı. "The Question of Palestine", "After the Last Sky", "Musical Elaborations" ve "Cultural Imperialism" gibi eserlere imza atan Said, yazılarında Filistinlilere kötü davrandığını savunduğu İsrail´i eleştirdi. Said, 2000 yılında Lübnan sınırında bir İsrail karakoluna taş atarak tartışmalara yol açmış, öğretim görevlisi olarak çalıştığı Columbia Üniversitesi, profesörü söz konusu eylemin yasaları çiğnemediği gerekçesiyle korumuştu.

ARAFAT'A MUHALİFTİ
İsrail ile Filistin arasında Oslo barış anlaşmasının imzalanmasının ardından Filistin lideri Yaser Arafat'ı sert bir dille eleştiren Said, Filistin yönetimini İsrail işgalciliğiyle işbirliği yapmakla suçlamıştı. ABD´ye öğrenci olarak gelen Edward Said, 1957 yılında Princeton Üniversitesi'nden mezun olmuş, Harvard´da yüksek lisans eğitimi görmüşve yine aynı üniversiteden profesörlük unvanı almıştı. Said, Columbia´nın yanı sıra Yale, Harvard ve Johns Hopkins üniversitelerinde ders veriyordu.
455
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.