Magazin

Ebeveyn kavgası zekayı düşürüyor

Ebeveyn kavgası zekayı düşürüyor

Londra´daki King´s College ve ABD´deki Boston Üniversitesi bilimadamları yaptıkları araştırmada, mutlu evlerde büyüyen çocukların zeka gelişiminin daha iyi olduğunu tespit etti.

İngiliz ve Amerikalı bilimadamları, aile içi şiddetin çocukların zeka gelişimini olumsuz etkilediğini bildirdi. Beş yaş grubu ikizler üzerinde yapılan araştırmada, annesi, babası tarafından dövülen çocukların zeka düzeyinin, huzurlu bir aile ortamı olan yaşıtlarından 8 puan düşük olduğu belirlendi. Uzmanlar, zeka düzeyindeki 8 puanlık farkın, bir çocuğun yaşıtlarından 6 santim kısa olması gibi değerlendirilebileceğini kaydetti.

"Genetik değil, tamamen çevresel"
Aile tarafından sağlanan çevresel şartların zeka düzeyi üzerindeki etkisinin tek yumurta ve çift yumurta ikizleri için aynı olduğunu, bütün DNA´larını anne babadan aynen alan tek yumurta ikizlerinde olduğu gibi çift yumurta ikizlerinde de aynı sonuçlara ulaştıklarını belirten bilimadamları, "Bu da bize sorunun genetik olmadığını, tamamen çevresel şartlardan kaynaklandığını kanıtlıyor" görüşünü savundu. Bilimadamları, aile içi şiddetin çocukta stresi artırdığını, bunun da beyin gelişimini olumsuz etkilediğini düşünüyor.
Yayın tarihi: 11.06.2003
349
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.