Magazin

DYH kurumsalda trendleri konuşacak

DYH kurumsalda trendleri konuşacak

Doğan Yayın Holding (DYH) tarafından düzenlenen Kurumsal Yönetim Konferansı 2006'nın bu yılki teması 'Kurumsal Yönetimde Trendleri Konuşmak' olarak belirlendi.

Yaratacağı interaktif platform ile sektöre farklı yaklaşımlar getirmeyi hedefleyen konferansın açılışı; T.C. Devlet Bakanı Doç Dr. Abdüllatif Şener, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Doç. Dr. Doğan Cansızlar ve DYH Yürütme Komitesi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ tarafından yapılacak.

Kurumsal Yönetim alanında faaliyetlerini arttırarak sürdüren Doğan Yayın Holding tarafından düzenlenen konferansta; halka açık şirketlerin kurumsallaşmasında, sürekliliğinde, ekonomiye katkılarının arttırılmasında ve global piyasalara her yönüyle entegre olmasında büyük önem taşıyan Kurumsal Yönetim İlkeleri ve bu alandaki son akımlar önemli konuşmacılar tarafından değerlendirilecek.

Katılımcıları arasında; kurumsal yatırımcılar, konuyla yakından ilgilenen sivil toplum örgütleri, danışmanlık şirketleri, akademisyenler, piyasa profesyonelleri ile kamu ve özel sektörde çalışan üst düzey yöneticilerin bulunacağı konferans, 2006 yılında ülkemizde bu konuda düzenlenen ilk büyük organizasyon olma özelliği taşıyor.

DYH Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, DYH Kurumsal Yönetim Konferansı öncesinde yaptığı değerlendirmede, Kurumsal Yönetim konusunun Türk şirketleri ve yabancı sermaye açısından büyük önem taşıdığını belirtti. Bu alanda iki yıldır DYH tarafından uluslararası konferanslar düzenlenmekte olduğunu söyleyen Yalçındağ;

'Ülkemiz artık yıllardır özlemini çektiği ve hak ettiği doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ve iş ortaklıklarının merkezi haline geldi. Bu durum, sağlanan ekonomik ve siyasi istikrarın bir sonucudur ancak tek başına yeterli değildir. Bu sürecin kesilmemesi ve hızlanarak devam edebilmesi için ülkemizdeki yatırım ortamının daha üst seviyelere çıkarılması gerekiyor.

Bunu başarmada hem kamunun, hem özel sektörün ve ilgili diğer tüm tarafların önemli sorumlulukları var. Bu kapsamda yasalarımız, özellikle şirketler kesimini ve mülkiyeti ilgilendiren konularda ülkemize özgü unsurlar dikkate alınarak yurt dışı uygulamalarla uyumlu hale getirilmeli ve sermaye piyasalarımızın global likidite havuzuna entegrasyonu tamamlanmalıdır.

Bunun başarılmasında kurumsal iyi yönetim kavramı ve bu kavramın bünyesinde barındırdığı yasal düzenlemeler, ilke ve kurallar ile iş yapma biçimleri büyük önem arz etmektedir. Diğer bir ifade ile yatırım ortamının iyileştirilmesiyle kurumsal iyi yönetim yaklaşımlarının uygulamaya alınması birbiri ile yakından ilgili. Ülkemize yatırım yapan veya yapmayı planlayan kişi ve kurumlar, önümüzdeki dönemde, bu alandaki uygulamalar üzerinde daha fazla hassasiyetle duracaktır. Bu sebeple bu konuda her türlü fikir alışverişi ve bilgi değişimi yaratacak platformlara daha çok ihtiyaç duyuyoruz' dedi.
Yayın tarihi: 05.05.2006
400
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.