Magazin

Düzenli seks hayatı başarının sırrı

Düzenli seks hayatı başarının sırrı

Uzmanlara göre, düzenli seks hayatı olmayan kişiler karamsar, bezgin, kötümser, olaylar karşısında çözüm üretemeyen, dikkatini toplayamayan bir yapı sergiliyor. Seks hayatı düzenli olanlar ise neşeli, kendiyle barışık, başarılı, çözüm üreten, uzlaşmacı ve hayata bağlı kişiler olarak tanımlanıyor.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Sevük, aşkın tarifinin `değişken', seksin tarifinin ise `açık' olduğunu söyledi. Seksin çok önemli yaşamsal bir fonksiyon olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sevük, "Düzenli seks hayatı olmayan kişi, mide ve başağrısı gibi patolojik olmayan ağrılardan yakınır. Gece boyunca uykusunun sık sık bölünmesinden dert yanar" dedi.

Psikolojik kökenli rahatsızlıklara da düzenli seks yaşamına sahip olan kişilerde rastlanmadığına dikkat çeken Sevük, "Düzenli seks yaşamı olan kişiler, olaylara daha pozitif yaklaşır, çözüm üretme çabasında olur. Uzlaşmacı ve hayata bağlı yapılarıyla dikkat çeker. Bu kişiler, başarılarıyla da toplumda önemli bir yer edinir" diye konuştu.

SEKS EYLEM, AŞK DUYGUDUR
Toplumda büyük bir kesimin `Seks aşkı öldürür' düşüncesi taşıdığına da dikkati çeken Prof. Dr. Metin Sevük, şunları söyledi:

"Seks aşkı öldürmez. Seks bir eylem, aşk ise bir duygudur. Seks aşkı tamamlar. Bugüne kadar aşkın pek çok tarifi yapılmıştır ancak kişiye göre değişen bir bakıştır. Oysa seks, tarifi çok açık ve somut bir eylemdir. İçinde seks olmayan platonik aşklara da saygı duymak gerekir. Aşk, kişinin kendini en huzurlu hissettiği duygudur ve eğer platonik aşk o kişiye mutluluk veriyorsa, sorun yoktur."
(DHA)
Yayın tarihi: 19.09.2002
574
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.