Magazin

Duygusallıktan oynuyorlarmış

Duygusallıktan oynuyorlarmış

Roman Halk Dansları Topluluğu Şefi ve 1992'den bu yana Romanları temsil eden Çeribaşı Mehmet Ali Körüklü, Romanların son derece duygusal insanlar olduklarını söyleyerek "Göbek atmadaki başarımız da bu duygusallıktan geliyor" dedi.

Çeribaşı Körüklü, Romanların toplumda çok yanlış tanıtıldığını belirterek, şöyle devam etti:

"Çingeneler son derece duygusal insanlar oldukları için müziğin her dalında başarılılar. İşte göbek atmadaki başarımız da bu duygusallıktan geliyor. Çingeneler yaptıkları müzikle ve attıkları göbekle tanınıyor. Bizler sanatın her dalında başarılıyız. Ben aslen demirci çingenesiyim.

Kalaycı çingeneler olmasaydı, savaş yılarında ordumuzun kap kacağını kim kalaylardı? Bizler topluma son derece faydalı işler yapan ve yaşama tutkumuz dolayısıyla eğlenmeyi seven insanlarız. Ben çadırdan geldim.

7 kardeş bir arada çadırda yetiştik. Aynı çorbayı kaşıkladık. Yağmurlu fırtınalı havalarda, babam çadır uçmasın diye direğini tutarken anacığım, çadırın üzerine yine uçmasın diye yorgan atardı."

BİRBİRİNİ SEVME

Bu ülkede yaşayan herkesin birbirini sevme zorunda olduğunu dile getiren Çeribaşı Körüklü, "Biz de bu vatan için şehit vermişiz ve güle oynaya oğullarımızı askere göndermişiz" dedi.

Roman kadınlarının bebeğini şarkı söyleyerek poposuna vurup sevdiğini de söyleyen Körüklü, "Bebeğin poposuna vurdukça göbek o yaşta öne doğru atmaya başlar. Yani bizim bebeler o zaman ritme ve göbek atmaya alışır" dedi.

Bazı film ve tiyatro gösterisinde de Romanların topluma yanlış anlatılıdığından yakınan Körüklü, "Bizler sanatçıların taklit ettiği gibi (abe naparsın) diye konuşmayız. Bizi yanlış tanıtanlara dava açacağım" dedi.
Yayın tarihi: 20.04.2002
546
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.