Magazin

Düşüncenin acı kaybı

Düşüncenin acı kaybı

Felsefe çalışmaları kadar deneme kitaplarıyla da tanınan Nermi Uygur, 80 yaşında hayata veda etti. Uygur'un cenazesi yarın toprağa verilecek.

Türk felsefeciliğinin ve denemeciliğinin köşetaşlarından Nermi Uygur, dün öğle saatlerinde İstanbul'daki evinde yaşama veda etti. Uygur, bir bilimadamı olarak Türkiye'de felsefe çalışmalarına yaptığı katkılar kadar, keyifli denemeleriyle de tanınıyordu. Felsefe, dil, yaşam üzerine yazılarını, edebi bir üslupla kaleme alan Nermi Uygur, edebiyat dünyasının da önemli simalarından biri, öğrencileri arasında ise sevilen bir hocaydı.

Nermi Uygur 1925'te İstanbul'da doğdu. Galatasaray Lisesi'nin ardından İstanbul Üniversitesi'nde felsefe okudu ve mezun olduğu bölümde asistan oldu. Çalışmalarını Almanya'da Köln Üniversitesi'nde sürdüren Uygur, fenomenoloji üzerinde uzmanlaştı. 'Edmund Husserl'de Başkasının Ben'i Sorunu' adlı çalışmasıyla 1955'te doçent unvanını aldı. 1964'te profesör olan Uygur 1981-1990 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Felsefe Tarihi Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı.

Yalnızca Türkiye'de değil, yurtdışında da özgün bir düşünür ve denemeci olarak adını duyuran Uygur'un Almanca, Fransızca ve İngilizce çevirileri de var. Genellikle felsefenin edebiyatla, edebiyatın da felsefeyle beslendiği yapıtlar veren Nermi Uygur üzerine en kapsamlı çalışma Betül Çotuksöken tarafından hazırlandı ve 'Nermi Uygur'un Felsefe Dünyası'ndan' başlığıyla Kabalcı Yayınları'ndan yayımlandı.

Uygur, 1959'da TDK Bilim Ödülü'nü ve Sedat Simavi Edebiyat Ödülü'nü almıştı. Uygur'un son kitabı 'Eşekler, İkindiler, Yetişimler' ise 2004 yılında Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkmıştı. PEN Yazarlar Derneği kurucuları arasında yer alan Uygur, Türk Felsefe Kurumu ve Edebiyatçılar Derneği'nin de onur üyesiydi. Yazar, yarın İstanbul'da Fenerbahçe Camii'nde kılınacak öğlen namazının ardından Zincirlikuyu'daki aile kabristanında toprağa verilecek.
Yayın tarihi: 22.02.2005
471
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.