Magazin

Dünyanın intihar bilançosu ağır

Dünyanın intihar bilançosu ağır

Dünya Sağlık Örgütü, her yıl yaklaşık 1 milyon insanın intihar sonucu hayatını kaybettiğini açıkladı.

WHO, 'Büyük ama önemli ölçüde önlenebilir bir kamu sağlığı problem' olarak nitelediği intiharları engellemek için küresel bir politika izlenmesi gerektiğini belirtti. Örgüt, intiharı, 'trajik bir küresel sağlık problemi' olarak tanımladı ve intihar sonucu ölenlerin sayısını tüm savaş ve cinayetlerden ölenlerin toplamından fazla olduğuna da dikkat çekti.

Eylem planı gerek
Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Akıl Sağlığı Genel Direktör Yardımcısı Catherine Le Gales-Camus, cuma günkü 'Dünya İntiharı Önleme Günü' dolayısıyla yaptığı açıklamada, bu gereksiz kayıpların önlenmesi için yoğun ve koordineli bir küresel eylem planına acil ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Medya duyarlı olmalı
Dünya Sağşık Örgütü Akıl Sağlığı ve Madde Bağımlılığı Bölüm Direktörü Benedetto Saraceno ise medyada yer alan intihar haberlerinin taklit edilerek yeni intiharlara sebep olduğuna dikkat çekerek, bu konudaki haberlerin daha duyarlı şekilde verilmesi gereği üzerinde durdu.

İntiharın sebebleri
İntihar sebeplerinin çok çeşitli olabileceğine dikkat çekilen WHO açıklamasında, bu sebepler arasında yoksulluk, işsizlik, bir kişinin sevdiği kişiyi kaybetmesi, tartışma, bir ilişkinin bitmesi, yasal ya da mesleğe dair sorunlar sayıldı.

Çoğu kişi kendini zehirliyor
En yaygın intihar yöntemlerinin ise tarım ilacı içmek, silah kullanmak ve aşırı ilaç almak olduğu kaydedilen açıklamada, bu tür intihar araçlarının yaygın olarak bulunabilmesinin intihar riskini de artırdığı ifade edildi.
Yayın tarihi: 08.09.2004
372
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.