Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Dünyanın en zor söylenen göl ismi

Dünyanın en zor söylenen göl ismi

Dünyanın en zor söylenen göl ismi: 'Chargoggagoggmanchauggagogg chaubunagungamaugg'

ABD'nin Massachusetts eyaletinin Nipmuck Kızılderililerinin yaşadığı orta kesimlerinde bulunan bir gölün 45 harften oluşan ismini telaffuz etmek neredeyse imkansız.

Dünyanın en uzun ve söylenmesi en zor isimlerinden birine sahip olan gölün adı zaman zaman değiştirilmek istenmiş, ancak tepkiler nedeniyle bundan her seferinde vazgeçilmiş. İsminde 15 'g' harfi bulunan göl ile ilgili çok sayıda şiir yazılmış, beste yapılmış. 15 'g' harfinden sadece ikisinin isimden çıkarılması girişimleri 1949'daki kampanyayla engellenmiş.

Uzun ama anlamlı
'Telaffuz sorunu' nedeniyle pek çok kişinin Webster Gölü diye adlandırdığı göl isminin Nipmuck Kızılderililerinin dilinde anlamı ise şu: 'Sen kendi tarafında, ben kendi tarafımda balık avlayalım, ortada ise kimse avlanmasın.'

Adres yazmak aylar sürer
Çevre sakinleri, gölün isminin Guinness Rekorlar Kitabı'na alınmasını istiyor, ancak rekorlar kitabında en uzun göl ismi diye bir kategori bulunmuyor.

Guinness Rekorlar Kitabı'ndaki en uzun yer ismi ise resmi kayıtlarda bulunan Bangkok'taki 'Krungthephphramahanakhon bowonratanakosin mahintharayuthaya mahadilokphiphobnovpharad radchataniburirom udomsantisug'a ait.
328
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.