Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Dünyanın en sevimli hayvanları

Dünyanın en sevimli hayvanları

Dünya Yaban Hayatını Koruma Fonu, soyları tükenmekte olan hayvanların korunması mücadelesine dikkati çekmek için, İnternet'te "dünyanın en sevimli hayvanı hangisi?" yarışması başlattı.

Dünya Yaban Hayatını Koruma Fonu (WWF), hayvanseverlere çağrıda bulunarak en sevimli hayvanı belirlemek üzere oy vermelerini istedi. Bu hafta Afrika kıtasından başlayan oylamada Güney Amerika 19 Ocak, Avrupa 2 Şubat, Asya 16 Şubat, Kuzey Amerika 1 Mart, Antarktika 15 Mart ve Avustralya 29 Mart'ta devreye girecek.

Her kıtadan üç aday
WWF, oylama için her kıtadan 3 hayvan öneriyor. Afrika için küçük bambu lemuru, esmer yunus ve dünyanın en hızlı koşan hayvanı olarak bilinen çita önerildi. Bu hayvanlardan çita ve lemurun soyu, yaşadıkları ortamın yok edilmesi ve hayvan kaçakçıları yüzünden tehlikede. Esmer yunuslar ise balıkçıların ağlarına takılarak telef oluyor.

WWF'nin belirlediği hayvanlar arasında lemur-Afrika-, bilby-Avustralya- ve pika-Kuzey Amerika- gibi çok az bilinen hayvanlar da bulunuyor. Bu hayvanlar, oylamada kaplanlar, pandalar ve kutup ayıları gibi daha iyi tanınan canlılarla mücadele edecek. Yarışmaya katılmak isteyenler, dünyanın en güzel hayvanına şu adrese girerek oy verebilecekler: worldwildlife.org/cutest
441
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.