Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Dünyanın en pahalı caddeleri

Dünyanın en pahalı caddeleri

ABD'de yapılan küresel bir emlak araştırması, New York'taki 5'inci Cadde'nin en yüksek mağaza kiralarının ödendiği semt olduğunu saptadı.

Son yıllarda artan taleple birlikte yapımı hızlanan alışveriş merkezleri bir yana, dünyanın en yüksek kira fiyatları halen New York'un hareketli 5'inci Caddesi ile Paris'in ünlü semti Champs-Elysees'de.

6 bin pound'a yakın
ABD'de büyük bir gayrimenkul şirketi olan Cushman & Wakefield Healey & Baker tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada, New York'ta faaliyet gösteren mağazaların metrekarebaşına yılda 5 bin 680 sterlin ödediğini ortaya çıkardı.

Bölgede sadece 55 mağazanın faaliyet gösterdiğine dikkat çeken firma yetkilileri, küresel kira oranları göze alındığında, 5'inci Cadde'nin mağazacılık açısından dünyanın en pahalı semti olduğunu ifade ettiler.

Prestij meselesi
Emlak uzmanlarına göre ise 5'inci Cadde'de yer almak mağazalar için bir prestij meselesi. Uzmanlar, markasını güçlendirmek isteyen birçok firmanın bu bölgede yer almak için çaba gösterdiğini ve para harcamaktan çekinmediğinin de altınız çiziyorlar.

Paris Avrupa'nın gözbebeği
Listede ikinci sırada metrekare başına yılda 4 bin 248 sterlin kira oranıyla, Paris'in tarihi semti Champs-Elysees yer aldı. Avrupa'nın en pahalı semti olan Paris'i ortalama 3 bin 500 sterlin kira ödemeleriyle bulunan Hong Kong'daki Causeway Bay izliyor.

Listenin dördüncüsü ise 3 bin 90 sterlinlik kira oranıyla Londra'nın ünlü Oxford Sokağı.
Yayın tarihi: 31.10.2004
539
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.