Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Dünyanın en lüks yolcu gemisi ilk kez denizde

Dünyanın en lüks yolcu gemisi ilk kez denizde

Dünyanın en büyük ve en lüks yolcu gemisi "Queen Mary 2" transatlantiği, ilk kez denize indi.

Fransa'nın Atlantik sahillerindeki Saint-Nazaire tersanesinde yapılan gemi, Saint-Nazaire limanından deneme seferleri yapmak için demir aldı. 345 metre uzunluğa ve 150 bin tonluk hacme sahip geminin demir alışını binlerce kişi izledi. Gemi, birkaç gün sürecek deneme seferlerinin ardından tersaneye dönecek. Yaklaşık 450 mühendis ve teknisyen, dev geminin makinalarının işleyişini, teçhizatını ve manevra kabiliyetini denetleyecek, gürültü ve titreşim ölçümü yapacak.

Gemi, Kasım ayında da denemeden geçirilecek ve sefere çıkması içinonay alınmasının ardından Aralık ayı ortalarında İngiliz Cunard şirketine teslim edilecek. Queen Mary 2, 12 Ocak 2004´te İngiltere'nin Southampton kentinden ABD´nin Florida eyaletindeki Fort Lauderdale´e gitmek üzere demir alacak. Queen Mary 2, İngiliz firmaya 800 milyon dolara mal olacak. Yaklaşık 2 bin 600 yolcu taşıma kapasitesine sahip gemide 1250 kişilik mürettebat görev yapacak.
474
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.