Magazin

Dünyanın en eski çevrecileri Anadolu'da

Dünyanın en eski çevrecileri Anadolu'da

Dünyanın en eski yerleşim birimlerinden olan Aşıklı Höyük'teki kazılar, 10 bin yıl önce insanların, yaşadıkları çevreyi kirletmemek için çöplerini özel alanlarda biriktirdiklerini ve yakarak imha ettiklerini ortaya çıkardı.

Aksaray'ın 25 kilometre güneydoğusunda Kızılkaya Köyü sınırları içindeki Aşıklı Höyük, Anadolutarihinin olduğu kadar dünya tarihinin de en önemli yerleşim birimleri arasında gösteriliyor.

Radyoaktif karbon ölçümlerinden, 10 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu anlaşılan Aşıklı Höyük, aynı zamanda dünya tarihinin birçok ilklerinin de bulunduğu yer olma özelliği taşıyor.

Yaklaşık 11 yıldır süren arkeolojik kazılar, Aşıklı Höyük'ün dünyanın en eski çevrecilerinin yaşadığı yer olduğunu ortaya koydu. Mahalleler arasında insanların ortak kullandığı geniş alanlarda, damarlar şeklinde ortaya çıkarılan yanmış çöpler, Aşıklı Höyük insanının çevre konusunda ne kadar ileri bir anlayışın öncüsü olduğunugösteriyor.

Kazıların Onursal Başkanı Prof. Dr. Ufuk Esin, elde edilen buluntulardan, dünyanın en eski ve bilinçli çevrecilerinin burada yaşadığının anlaşıldığını söyledi.

Aşıklı Höyük'te yaşayanların çevre konusundaki duyarlılığı, kentleşmede de gösterdiklerini vurgulayan Esin, şunları kaydetti:

"10 bin yıl önce düzenli ve temiz bir yaşamın olduğunu yapılan kazılardan kolaylıkla anlıyoruz. Çöplerin binlerce yıl önce belli noktalarda imha edilmesi oldukça ilginç. Höyükte, bugün İstanbul'dan daha düzgün bir yerleşme olduğunu söyleyebiliriz. Mahalle yapılarının düzgün bir şekilde birbirini tekrarladığını, mahallelerin aralarında yer alan düzgün yollarla ayrıldığını hayretle görüyoruz. Sistem de en ufak bir değişiklik yok. Burada 6 metre genişliğinde iki otomobilin sığabileceği çakıl taşlarıyla döşenmiş bir caddenin bulunması, insanların imar anlayışı hakkında bize bir fikir veriyor. Çünkü, Selçuklular da bile yolların genişliği 4 metreyi geçmiyordu."

Dünya tarihine ışık tutacak Aşıklı Höyük kazılarının parasal olanaksızlıklar nedeniyle bu yıl 20 günle sınırlı kaldığını anlatan Esin, "Bugüne kadar höyüğün ancak üçte biri gün ışığına çıkarılabildi. Tamamının gün yüzüne çıkması yıllar alacak bir çalışmayı ve kaynak desteğini gerektiriyor" dedi.

Aşıklı Höyük'ün açık hava müzesi haline getirilerek turistik açıdan değerlendirilmesinin gündemde olduğunu dile getiren Esin, ancakhazırlanacak proje için gereken parasal kaynağın bulunamadığını kaydetti.

Esin, 10 bin yıllık tarihi ile geçmişin gizlerini koynunda saklayan Aşıklı Höyük'ün insanlık tarihinin karanlık sayfalarını aydınlatması açısından çok önemli bir merkez olduğunu sözlerine ekledi.
(aa)
Yayın tarihi: 12.09.2002
345
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.