Magazin

Dünyanın 13 bin yılı kaldı

Dünyanın 13 bin yılı kaldı

Amerikalı bilim adamı ve yazar Jared Diamond yeni kitabında küresel ısınma ve sanayileşme yüzünden uzaya taşınmak zorunda kalacağımızı yazdı.

California Üniversitesi'nde coğrafya profesörü olan Jared Diamond, 8 yıl önce yazdığı "Silahlar, Mikroplar ve Çelik" adlı kitabında geleceğin dünya düzeninin kurulmasında sadece çevresel faktörlerin rol alacağını yazmıştı.

Bu yapıtıyla Pulitzer Ödülü kazanan yazar, "Collapse" (Çöküş) adlı yeni kitabında da, insanların doğayı yok etmesi sonucunda dünyanın çökeceğini savundu.

Mayaları inceledi
Aynı zamanda bir biyolog olan Diamond, bu kitabı yazmaya hazırlanırken Mayaların yok olduğu Meksika'yı gezdi. Yazar, bölgedeki orman katliamının mayaların tarihten silinmesinde büyük payı olduğunu kaydetti.

Diamond'a göre tatlı su kaynaklarının azalması ve nüfusun hızla artması, insanoğlunu uzayda yaşanacak yerler keşfetmek zorunda bırakacak.
Yayın tarihi: 31.01.2005
396
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.