Magazin

Dünyadan ilginç deprem efsaneleri

Dünyadan ilginç deprem efsaneleri

Kızılay, dünyadaki "deprem efsanelerini" derledi.

Dünya üzerindeki farklı kültürlerin depremin oluşunu farklı şekillerde açıklamaya çalışıldığı belirtilen "deprem efsaneleri"nden 13 tanesi Kızılay'ın internet sayfasında şöyle sıralandı

Hindistan
Dünya, bir kaplumbağının sırtında duran dört fil tarafından tutulur. Kaplumbağa da bir kobra yılanının üzerinde dengededir. Bu hayvanlardan herhangi biri hareket ettiğinde dünya sallanır.

Assam
(Bangladeş ve Çin Arasında bir Ülke) Dünyanın içinde yaşayan bir grup insan var. Zaman zaman dünya üzerinde hala insanların yaşayıp yaşamadığını anlamak için yeri sallarlar.

Meksika
El Diablo-Şeytan dünyanın içinde dev yarıklar yapar. O ve şeytani arkadaşları dünya üzerine çıkmak ve sorun yaratmak için bu yarıkları kullanırlar.

Rusya (Sibirya)
Dünya, Tuli adında bir tanrının çektiği kızak üzerindedir. Kızağı çeken köpekler pirelidir. Kaşınmak için durduklarında dünya sallanır.

Mozambik
Dünya yaşayan bir varlıktır ve insanlarınkiyle aynı problemleri vardır. Bazen, ateşlenerek hastalanır ve titrer.

Yunanistan
Aristo'ya göre güçlü, vahşi rüzgarlar tuzağa düşer ve yerin altında büyük derin mağaralarda tutulurlar. Kaçak için mücadele ederler. Depremler bu mücadelenin sonucudur.

Yeni Zelenda
Dünya, anne rahminde genç tanrı Ru'yu taşır. Her bebeğin yaptığı gibi gerinip, tekmeleyince depreme neden olur.

Romanya
Dünya, sadakatin, umudun ve yardımseverliğin kutsal sütunları üzerinde durur. İnsanların hareketleri bu sütunlardan birini zayıflattığı zaman deprem olur.

Orta Amerika
Kare olan dünya 4 köşesinden 4 tanrı tarafından tutulur. Dünyada nüfus fazlalığı olduğuna karar verirlerse fazla insandan kurtulmak için dünyayı devirirler.

Batı Afrika
Bir dev dünyayı kafasında taşır. Dev genellikle oturur ve doğuya bakar ama bazen bir sarsıntı ile batıya dönüp sonra tekrar doğuya döndüğünde bu deprem olarak hissedilir.

Türkiye
Dünya öküzün boynuzları üzerinde durur. Öküz kafasını salladığı zaman deprem olur.

Doğu Afrika
Dev bir balığın sırtında bir taş vardır. Bir inek o taşın üzerinde durur ve dünyayı boynuzlarından birinde dengede tutar. Zaman zaman ineğin boynuzu acımaya başlar ve dünyayı bir boynuzundan öbürüne atar ve deprem olur.

İskandinavya
Tanrı Loki, kardeşi Baldur'u öldürmekten cezalıdır. Yeraltında bir mağarada, bir kayaya bağlıdır. Yüzünün üzerinde bir yılan Loki'nin kız kardeşinin bir kase ile yakaladığı zehrini damlatır. Zaman zaman kız kaseyi boşaltmak için uzaklaşır. Sonra, zehir Loki'nin yüzüne düşer. Loki engellemek için yüzünü çevirir ve hareket ettirir. Bunun üzerine yer sallanır.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 09.01.2006
346
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.