Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Dünyadaki ortak isimler

Dünyadaki ortak isimler

Dünya dillerinde kullanılan anlamları değişik fakat okunuşları aynı olan ortak isimler arasında Türkçe isimler de bulunuyor. Mine, Ayda ve Mina Japonca'da, Atilla, Timur, Kartal Macarca'da ve Deniz bir çok Avrupa dilinde kullanılıyor.

Dünya dillerinde ses benzerliğinden kaynaklanan, anlamları değişik ama okunuşları aynı olan ortak isimler bulunuyor. Bunların arasında Asuman, Lara, Zara, Mine, Mina, Hale gibi birçok Türk isimleri de yer alıyor.

Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sencer Şahin, her dilde ses yapısı benzerliğinden kaynaklanan ortak isim ve kelimelerin olduğunu dile getirdi ve bunların gerçek kökenlerinin araştırılması gerektiğini söyledi.

Fen- Edebiyat Fakültesi Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şahin, başka dillerde de kullanılan Türk isimlerini şöyle sıraladı:

"Mine, Ayda ve Mina Japonca'da, Selma İskandinav dilleri kullanılan ülkelerde, Bahar Farsça'da, Asuman, Kaya, Anıl ve Kemal Hindu dillerinde, Atilla, Timur ve Kartal Macarca'da, Zara, Ayla, Kenan ve Timur İbranice'de, Lara Latince'de, Zara Ermenice'de, Melodi ve Saba Yunanca'da, Deniz ise bir çok Avrupa dillerinde kullanılıyor."

Ses benzerliğine sahip kelimelerin ayrı dillerde gelişimlerini tamamladığına dikkati çeken Prof. Dr. Şahin, sadece isimlerin değil, bazı kelimelerin de ses benzerliği nedeniyle ortak olduğunu dile getidi.

Prof. Dr. Sencer Şahin, şunları söyledi:

"Örneğin eski Yunanca'da "Limen" olan kelime, bugün Yunan dilinde Limeni olarak kullanılıyor. Türkçe'de ise liman. Aynı şekilde Türkçe'deki tercüman anlamına gelen dilmaç, Avrupa dillerinde dolmeçer olarak geçiyor.

Türkçe'de varolan bazı kelimeler ortak kökten gelip başka dillere geçmiş. Örneğin yoğurt sözcüğü Türkçe kökenlidir ve tüm dillere böyle kullanılmaktadır.

Amerika'nın keşfiyle birlikte dilimize geçen patates, domates ve narenciye ise Güney Amerika kökenli kelimelerdir. Böyle yüzlerce örnek vardır."
2216
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.