Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Dünyada 250 milyon çocuk çalışıyor

Dünyada 250 milyon çocuk çalışıyor

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) rakamları çocuk işçiliğinin korkulacak boyuta geldiğini ortaya koydu.

Dünyada 250 milyon çocuk çalışıyor, bunların dörtte üçü "çok kötü şartlarda" çalıştırılıyor. Uluslararası Çalışma Örgütü, çocuk işçiliğine karşı gerçekleştirilen küresel çabaların gündeme taşınması amacıyla 12 Haziran tarihini "Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü" ilan etti. Bu yıl ikincisi düzenlenen Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü etkinliklerinde çocuk kaçakçılığı konusu gündeme oturacak.

ILO'nun rakamlarına göre dünyada 1.2 milyon çocuk bulundukları yerden kaçırılarak, tehlikeli işlerde veya zorla çalıştırılmaktan cinsel istismarlara kadar bir çok alanda istenmeyen işlerde çalıştırılmaya zorlanıyor. Dünyada yaklaşık 250 milyon çocuk çalışırken, bunların dörtte üçü "en kötü biçimdeki çocuk işçiliği" olarak ifade edilen, tehlikeli ve gelişimlerini engelleyen şartlarda çalışmak zorunda kalıyor. 12 Haziran 2003 "Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü" etkinlikleri, ILO Türkiye Temsilciliği binasında gerçekleşecek.
(ANKA)
350
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.