Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Dünya şişmanlıyor

Dünya şişmanlıyor

Gelişmiş ülkelerin en önemli sağlık problemleri arasında yeraldığı bildirilen şişmanlığın kontrolü için ABD'de yılda 68 milyar dolar harcanıyor. Avrupa'da şişmanlık ortalaması erkeklerde yüzde 15, kadınlarda yüzde 22.

işmanlığın gelişmiş ülkelerin en önemli sağlık sorunu olduğu bildirilirken, Avrupa'da şimanlık ortalaması erkeklerde yüzde 15, kadınlarda yüzde 22 olarak gösterildi.

Obezite Çalışma Grubu Bülteni'nde yer alan araştırma, şişmanlık hastalığının korkulacak boyuta ulaştığı ve biran önce önlem alınması gerektiğini ortaya koydu.

Dünyada şişmanlığın gittikçe artmasının nedeni olarak sosyokültürel, biyolojik ve davranışsal faktörlerle gıda alımının artması, alkol tüketiminin artması gösterilirken, medeniyetin gelişmesi ile birlikte fiziki aktivite ve günlük enerji tüketiminin azalttığı belirtiliyor.

En şişman Litvanya

Araştırmada, İsveç "en zayıf ülke" olarak belirlenirken, Litvanya "en şişman ülke" çıktı. Araştırmaya göre, Litvanya'da kadınların yüzde 38'i kilolu 45'i şişman, erkeklerin yüzde 54'ü kilolu, yüzde 22'si şişman olarak tanımlanıyor.

İsveç'te kadınların yüzde 25'i kilolu, yüzde 9'u şişman, erkeklerin ise yüzde 44'ü kilolu, yüzde 7'si şişman olarak gösterildi.

Araştırmada, ülkelerin kilolu ve şişman kadınları ile erkeklerin toplamına da yer verildi. Ülkelerin kilolu ve şişman kadınları ile erkeklerinin toplamı şöyle sıralandı:

"İzlanda'da kadınların yüzde 41'i, erkeklerin yüzde 55'i; İsveç'te kadınların yüzzde 34'ü, erkeklerin yüzde 51'i; Fillandiya'da kadınların yüzde 59'u, erkeklerin yüzde 68'i; Danimarka'da kadınların yüzde 59'u, erkeklerin yüzde 68'i,; İngiltere'de kadınların yüzde 54'ü, erkeklerin yüzde 57'si, Almanya'da kadınların yüzde 62'si, erkeklerin yüzde 73'ü; Belçika'da kadınların yüzde 52'si, erkeklerin yüzde 61'i; Fransa'da kadınların yüzde 57'si, erkeklerin yüzde 74'ü; Lüksemburg'da kadınların yüzde 51'i, erkeklerin yüzde 59'u; İsviçre'de kadınların yüzde 42'si, erkeklerin 70'i; Rusya'da kadınların yüzde 73'ü, erkeklerin yüzde 58'i; Litvanya'da kadınların yüzde 83'ü, erkeklerin yüzde 76'sı; Polonya'da kadınların yüzde 65'i; erkeklerin yüzde 65'i; Çek Cumhuriyeti'nde kadınların yüzde 68'i, erkeklerin yüzde 72'si; Macaristan'da kadınların yüzde 54'ü, erkeklerin yüzde 61'i; Yugoslavya'da kadınların yüzde 70'i, erkeklerin yüzde 68'i; İspanya'da kadınların yüzde 68'i, erkeklerin yüzde 70'i".
Yayın tarihi: 30.06.2001
310
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.