Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Dünya nüfusu azalacak

Dünya nüfusu azalacak

Dünya nüfus artışının hızla yavaşlayarak durma noktasına yaklaştığı ve nüfusun 2075 yılında 500 milyon azalmasının beklendiği bildirildi.

Wall Street Journal gazetesinin BM verilerine dayandırdığı haberde, Batı Avrupa ülkelerindeki nüfus artışı yavaşlamasının, Asya ve Latin Amerika ülkelerinde de görüldüğü, kadınların doğurganlık dönemlerinde sahip oldukları çocuk sayısının özellikle Hindistan, Endonezya, Brezilya, Meksika ve İran gibi doğum oranı yüksek ülkelerde önemli ölçüde gerilediğini belirtildi. Haberde, doğum oranı düşen ülkeler arasında Türkiye`nin yanı sıra Hindistan, Meksika, Endonezya, Tunus, ABD, Brezilya, Tayland, Çin ve Rusya da gösterildi.

NÜFUS YAŞLANACAK
Nüfus artışının yavaşlamasının sonucu olarak, dünya nüfusu giderek yaşlanacak. Türkiye`de bugün nüfus yaş ortalaması 20-30 iken, 2025 yılında 30-40`a yükselecek. Haberde, Avrupa ve Avustralya`nın en yaşlı kıta olacağı, Asya, Kuzey ve Güney Amerika`nın, Türkiye ile birlikte 30-40 yaş arası dilimde yer alacağı ifade edildi.

Yaş ortalaması halen 20`nin altında bulunan Afrika`da ise nüfus, 25 yıl sonra 20-30 yaş ortalaması grubuna girecek. BM verilerine göre, dünya nüfusundaki artış 21. yüzyılın ortalarında 9 milyara ulaştıktan sonra duracak ve azalma başlayacak.

Daha önce yapılan tahminler, nüfusun yüzyıl ortasında 12 milyara ulaşmasını öngörüyordu. Dünya nüfusu halen 6 milyar dolayında bulunuyor. Dünya Bankası uzmanları ise nüfusun yüzyıl sonunda 9-10 milyara ulaştıktan sonra sabit kalacağını tahmin ediyor.

Bu arada bu tahminler, nükleer bir savaş çıkmaması ve Çin`in nüfus kontrolü uygulamasını sürdürmesi gibi bazı ön koşullara bağlı.
(AA)
Yayın tarihi: 25.01.2003
415
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.