Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Dünya Mirası'na Anadolu'dan 5 katkı

Dünya Mirası'na Anadolu'dan 5 katkı

Dünya Anıtlar Vakfı, "Korunması Gereken 100 Dünya Mirası" 2004 yılı listesini yayınladı. Listede Türkiye'den beş tarihi ve arkeolojik yapı bulunuyor.

Merkezi New York'ta bulunan Dünya Anıtlar Vakfı'nın (WMF), bu yılki Korunması Gereken 100 Dünya Mirası Listesi'ne, ilk kez Antarktika'dan bir tarihi alan dahil edilirken, listede Türkiye'den Ankara'daki Agustus Tapınağı, İstanbul'daki Kariye Müzesi ve Küçük Ayasofya Camii, İzmir Merkez Sinagogu ve Efes Arkeolojik bölgesi yer aldı.

İlk kez listeye girenler
Irak'taki Nemrud ve Nineveh saraylarından New York'un Güney Manhattan tarihi bölgesine kadar 100 tarhi ve arkeolojik mirasın bulunduğu bu yılki listeye ilk kez Antarktika'nın yanı sıra Avustralya, Ekvador, Finlandiya, Filistin, Paraguay, Slovenya, Güney Afrika, Tayvan ve Trinidad-Tobago da dahil edildi.

Kıtalara göre dağılım
Korunması Gereken 100 Dünya Mirası Listesi'nde Avrupa'dan 33, Amerika kıtasından 31, Afrika ve Ortadoğu'dan 18, Asya'dan 16, Avustralya ve Antarktika'dan birer tarihi ve arkeolojik değer bulunuyor.

Mirası koruyan vakıf
1965'te kurulan WMF, başta American Express kredi kartları olmak üzere diğer sponsor firmalarla listedeki yerlere restorasyon yardımı sağlamayı, yerel hükümetler ve diğer kuruluşların ilgilerini buralara çekmeyi amaçlıyor. Vakıf, şimdiye dek 80'in üzerinde ülkede 400'den fazla restorasyon, koruma ve bakım projesi yürüttü.
Yayın tarihi: 30.09.2003
378
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.