Magazin

Dünya İstanbul'da dövüşüyor

Dünya İstanbul'da dövüşüyor

Bugün İstanbul'da başlayan Dünya Dövüş Kupası'na katılacak 16 sporcu arasında beş Türk var. Üstelik biri dünya şampiyonluğu unvanını korumaya çalışacak.

Dünyanın en sıkı dövüşçüleri İstanbul'da. Her ülkede büyük ilgi gören, yayınlandığı TV kanallarında reyting patlaması yapan A1 Dünya Dövüş Kupası (A1 WCC) Türkiye'de ilk kez düzenleniyor. Büyük karşılaşmaya beşi Türk 16 sporcu katılıyor.

BJK Akatlar Spor Kompleksi'ndeki eleme usulü maçlar sonunda A1 World Combat Cup-İstanbul şampiyonu belirlenecek. Final maçı öncesi 78 kg. dünya şampiyonumuz Gürkan Özkan unvan karşılaşması için ringe çıkacak.
Haftalardır yoğun tempolu kamp dönemine giren Türk sporcularla, antrenmanlardan birinin ardından terleri kurumadan bir röportaj yaptık. İlk izlenimde bir kaplan gibi korkutucu görünen sporcuların, sohbetin ilerleyen dakikalarında "kedi" gibi uysallaşmaları şaşırtıcıydı.

"Bir çete abimi dövdüğü için bu spora başladım"
Ramazan Beyazkaya (İlk profesyonel maçı olacak.
26 yaşında. Maça konsantre olmak için 20 gündür kampta)

Türk sporcular arasında en genci sizsiniz.
16 yaşımdan beri bu sporla uğraşıyorum. İki Türkiye şampiyonluğum var. 2003'te Azerbaycan'da uluslararası üçüncülüğüm var. 2003'te Romanya'da kupa kazandım.

Nasıl besleniyorsunuz?
Sabah bir elma yiyip antrenmana başlıyorum. Kaslarımı güçlendirdiği için beş yumurtanın beyazını yiyorum.

Spora nasıl başladınız?
Bir çete abimi dövmüştü, gücüme gitti. İntikam diye yola çıktım, boş olduğunu anladım, şimdi zirvedeyim. Başta annem "Hakkımı helal etmem" demişti. Şimdi gurur duyuyor.

Eşinizin tepkisi nasıl?
Kıskançlıklar oluyor. TV'de görününce, izleyici kızları da görünce "Ne olacak bu kızlar?" dedi. Severek evlendim, iki güzel kızım var. Eşimi bir maça götürmüştüm, çok şaşırdı; "Evde sakinsin, meğer ne kadar sertmişsin" dedi.

"Karım maça gelmesin, darbe yediğimi görmesin"
Tayfun Aktoz (32 yaşında, 10 yıldır kikboksçu, 15 A sınıfı maçtan 12'sini kazandı. 9'u nakavtla)

İyi bir dövüşçü olmak için ne yapmak gerek?
İyi kondisyon şart. Her gün 07.00'de kalkıp 8-10 km. koşuyorum. Salonda torba, gölge boksu, ip atlama gibi çalışmalar yapıyorum. Yağlı, şekerli gıdalardan uzağım. Maça beş-altı hafta kala antrenmanlar günde altı saate çıkıyor.

Hiç bu spordan öğrendiğiniz teknikleri ring dışında kullanmak zorunda kaldınız mı?
Reina'da dört sezon bodyguard olarak çalıştım, dört yıl Cem Boyner'in yakın korumalığını yaptım. Bazen istemeden de olsa çalıştığım yerlerde kullanmak zorunda kaldım.

Karınız Serra da maça gelecek mi?
Hayır. Dikkatimin dağılacağını düşünüyor. Gelmemesini ben de tercih ediyorum. Darbe yediğimi ya da zor duruma düştüğümü görmesini istemem.

"Oğlumun basketçi olmasını isterim"
Şenol Çetin (30 yaşında. 82 maça çıktı. 20 defa nakavtla kazandı. Araba boyacısı, ikiz babası)

Kikboks nasıl bir hayat istiyor?
Çok antrenman var, bu yüzden erken yatıyorum. Yaş geçtikçe kilo çabuk alınıyor, çikolata bile yiyemiyorum. 20.00'den sonra yok. 06.00'da kalkıyorum. Mankenler nasıl dikkat ediyor, biz de öyle. Alkol, sigara kullanmam, bira bile hiç içmedim.

Heyecan var mı?
Maça girerken biraz olur. Normal yaşamda dövüşten korkarım, hiç sevmem, spor olarak iyi ama... Oğlumun basketçi olmasını isterim, benimkisi kolay bir spor değil.

Maç öncesi özel bir duanız var mı?
Besmele çekiyorum, Fatiha okuyorum.

"Eğer rakibi fazla incelersen kendine güvenmiyorsun demektir"
Gürkan Özkan (35 yaşında, 6 kez dünya şampiyonu oldu. 65 maçını nakavtla kazandı)

Bu sizin unvan maçınız, neler hissediyorsunuz?
Bu maçı, iki ay yoğun bakımda kaldıktan sonra iki hafta önce ölen anneannem için oynayacağım ve alacağım.

Rakibinizi tanıyor musunuz?
Fazla incelersen kendine güvenmiyorsun demektir. Buna sokak kavgası olarak bakmıyorsun, spor olarak bakıyorsun. Hiç sinirlenmeyeceksin, duygularını göstermeyeceksin.

Zor bir spor dalı, değil mi?
15 yıl oldu. Gençliğimi kahvelerde geçireceğime, Türk halkını sevindirmek istedim. Futbol ve halter hariç, Türkiye'yi sevindiren fazla bir şey yok.

Kikboks nasıl bir profesyonellik istiyor?
Bu hayat sıkıcı, pek çok şeyin eksik kalıyor. Hayatın bavullarla, otellerde geçiyor. Zor bir hayat yaşıyorum ama hiçbir şey değiştirmem.

Ringde sizi ne hırslandırır?
Kan görürsem gözüm dönüyor.

Dövüş sırasında acı sizi etkilemiyor mu?
Acıdan korkuyorsanız, bu sporu yapmamanız gerek.
(Milliyet Cumartesi)
Yayın tarihi: 14.05.2005
399
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.