Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Dünya 'hava durumu' için seferber

Dünya 'hava durumu' için seferber

Tüm yurdu etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışı meteorolojiye ilgiyi artırırken, hava durumu için ise dünya adeta seferber olmuş durumda.

Birleşmiş Milletler'in internet sitesinde yer alan, Dünya Meteoroloji Örgütü'ne ait bilgilere göre, her gün 24 saat 9 uydu, 3 bin uçak, 7 bin 300 gemi, 100 sabit ve 600 yüzen istasyon, 10 bin karaistasyonu ve 500 radarın hava koşullarını izlediği belirtiliyor. Hava koşullarını izleyen binlerce istasyon tarafından her gün 30 bin hava raporu ve 2 bin grafik küresel ağ aracılığıyla dağıtılarak, bir hafta ileriye kadar ve hatta mevsimsel hava tahminleri yapılıyor.

DİKKAT ÇEKEN VERİLER
Binlerce hidrolojik istasyonun, tatlı su kaynaklarının değerlendirme ve işletimini sağlamakta olduğu ifade edilen web sitesindeki bilgilerde, bu istasyonların bulguları, canlı başına mevcut su kaynağı miktarının kimi bölgelerde 1950'lerdeki düzeyin yüzde 25'ine düştüğünü gösterdiğine dikkat çekiliyor.

İnternet sayfasında, 2 bin 500 istasyondan derlenen gözlem ve yapılan araştırmaların, bu yüzyıl içinde 1 ila 3.5 derece arası bir küresel ısınmanın, deniz seviyesinde 15-95 santimetre bir yükselişe ve muhtemel su baskınları, kuraklık ve diğer afetlere yol açabileceğine işaret ettiğine de yer veriliyor.

TÜRKİYE'DEKİ İSTASYONLAR
Bu arada, Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürü Aytekin Büyükbaş, Türkiye'de 411 meteoroloji istasyonu bulunduğunu bildirdi. Aytekin, Türkiye'de çeşitli ölçümler yapan 66 sinoptik, 63 meydan, 177 büyük klimatoloji, 105 de küçük klimatoloji istasyonu bulunduğunu belirterek, bu istasyonların 24 saat hava tahmini yaptığını söyledi. Kar ve soğuk havayla birlikte meteorolojiye ilginin arttığını kaydeden Aytekin, ''Halk bizi sadece karda, kışta hatırlıyor'' dedi.
(AA)
474
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.