Magazin

Dünya çapındaki seks analizinin sonuçları

Dünya çapındaki seks analizinin sonuçları

İlk defa dünya çapında gerçekleştirilen seks analizine göre, bilinenin aksine insanlar bekaretini erken yaşlarda kaybetmiyor.

İngiliz tıp dergisi The Lancet'in aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 59 ülkede gerçekleştirdiği analizden şu önemli sonuçlar çıktı:

BEKARETİN YİTİRİLMESİ: Sanıldığının aksine insanlar giderek daha erken yaşta seks yapmıyor. Kadınlar ve erkeklerin çoğu, ilk cinsel ilişkiyi ergenlik döneminin sonlarında yaşıyor.

ÖNÜNE GELENLE SEKS: Gelişmiş ülkelerde birden fazla partnere sahip olmak çok yaygın. Afrika'daki bekár erkek ve kadınlar, Batı'dakilere göre daha az seks yapıyor. Ancak AIDS gibi hastalıklar, önüne gelenle yatanların daha fazla olduğu Batı'dan çok Afrika'da görülüyor.

PREZERVATİF KULLANIMI: Batı'da daha yaygın olmakla birlikte dünya çapında rakamlar giderek yükseliyor. AIDS'ten korunma programlarının çok sıkı uygulandığı Uganda ve Tayland'da prezervatif yaygınlaşıyor.

TEK EŞLİ OLMAK: Dünyada tek eşlilik hakim. Ancak geçen yıl birden fazla partneri olduğunu söyleyenler, daha çok erkekler.
Yayın tarihi: 02.11.2006
629
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.