Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Dua'nın yararı yok mu?

'Dua'nın yararı yok mu?

Amerikalılar 2.5 milyon dolara mal olan araştırmada, 1800 kalp hastası üzerinde duanın gücünü inceledi. Sonuçta, dua edilenlerin, diğerlerinden farkı görülmedi.

Acaba dua etmenin hastaya bir yararı dokunur mu? Bu soruya yanıt vermek için gerçekleştirilen en geniş araştırmada kalp ameliyatı olan hastaların, kendileri için edilen dualardan hiç yarar görmediği belirlendi. Hatta kendileri için dua edildiğini bilen hastaların küçük farkla da olsa diğerlerinden biraz daha kötüye gittiği görüldü.

2.4 milyon dolara mal olan araştırmanın sahipleri, çalışmalarının 'Tanrı'nın var olup olmadığını sorgulamadığını sadece belirli duaların sağlık üzerinde etkisi olup olmadığını' araştırdıklarını söyledi. Uzmanlar, çalışmanın biri için dua etmenin tıbbi etkileri üzerine yapılmış en kapsamlı ve en iyi dizayn edilmiş çalışma olduğunu da vurguladı.
Din ve bilim arasındaki ilişkiyi araştıran araştırmaları destekleyen Templeton Vakfı'nın finanse ettiği çalışmada, altı tıp merkezinde tedavi gören 1800 hasta takip edilmiş.

'Ameliyatı iyi geçsin'
Araştırma ekibi, üç Hıristiyan grubunun, ameliyattan bir gece önceden başlayarak iki hafta boyunca belirli hastalar için dua etmesini sağladı. Gönüllüler, isimlerini ve soyadlarının ilk harflerini bildikleri hastalar için 'başarılı bir ameliyat, hızlı iyileşme süreci ve her şeyin yolunda gitmesi'ni diledi. Hastalar ise 600'erden üç gruba ayrıldı: Kendisi için dua edildiğini bilenler, kendisi için dua edilen ama dua edilip edilmediğini bilmeyenler ve kendisi için dua edilmeyenler. Çalışmada, hastaların ameliyattan 30 gün sonraki komplikasyon durumuna bakıldı. Sonuçlar, duanın komplikasyonsuz iyileşme için faydasının olmadığını gösterdi. Araştırma, American Heart Journal adlı bilimsel yayının önümüzdeki salı çıkacak sayısında yayımlanacak.
Yayın tarihi: 01.04.2006
570
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.