Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Dövmeyi yalnızca doktorlar yapacak

Dövmeyi yalnızca doktorlar yapacak

Sağlık Bakanlığı'nın valiliklere gönderdiği genelgede "dövmenin Türk üniversitelerinden mezun olmuş, Türk vatandaşı hekimler tarafından yapılabileceği" belirtildi. İzinsiz çalışanlar hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını istendi.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelgede, özellikle gençler arasında yaygınlaşan dövme, cilt altına özel bir boya maddesi enjekte edilerek kalıcı renk değişikliğine neden olan ve insan sağlığını doğrudan ilgilendiren bir uygulama olarak tanımlandı. Yazıda şöyle denildi: "Dövme işlemi sırasında meydana gelen kanamalar, dövme yapılan iğnenin birçok kişide kullanılması ve işlem sırasında ve sonrasında hijyen kurallarına uyulmaması, sağlık konusunda eğitimsiz ve lisanssız kişiler tarafından yapılması, Hepatit B, Hepatit C ve AIDS gibi kanla geçen hastalıkların bulaşmasında büyük rol oynamaktadır."

Genelgede, 18 yaşından küçüklerin dövme yaptırmak için ailesinin onayını alması gerektiği belirtilirken, dövme uygulaması yapılan mekanların denetlenmesi, hekim dışı kişiler tarafından yapılmasına izin verilmemesi, bu tür kişiler hakkında gerekli işlemlerin yapılması istendi.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 15.09.2003
391
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.