Magazin

Dora Maar'a 95,2 milyon dolar

Dora Maar'a 95,2 milyon dolar

Picasso'nun sevgilisi Dora Maar'ı resmettiği portre New York'ta 95,2 milyon dolara alıcı bularak bir müzayedede en çok paraya satılan ikinci tablo ilan edildi.

Kedili Dora Maar adlı tabloyu Picasso 1941 yılında tamamlamıştı. Sothebys's yetkilileri Dora'nın 'heykelsi varlığının' ve 'muhteşem renk seçkisinin' ödenen meblağı haklı çıkardığını söylüyor.

Dünyanın en pahalı tablosu gene Picasso'ya ait. Ressamın Dora Maar'dan önce yaptığı Pipolu Çocuk 2004 yılında 104 milyon dolara satılmıştı.

Sotheby's müzayede salonunda düzenlenen açık artırmada Picasso'yu satın alan kişi kimliğini gizli tutuyor.

Dora Maar tablosunu bu denli kıymetli kılan resmin teknik özelliklerinin yanısıra Picasso'nun en meşhur sevgililerinden birinin portresi olması.

Kendisi de bir sanatçı olan Dora Maar'ın Picasso'nun İspanyol İç Savaşı'nı konu alan şaheseri Guernica'yı resmederken ona yardım ettiği söylenir. Çiftin ilişkisi 1930'lu ve 40'lı yıllarda tam 10 yıl sürmüştü.

Sanat tarihçileri Dora Maar'ın etkisiyle Picasso'nun kariyerinin en cesur portre çalışmalarına giriştiğini düşünüyor.

Sotheby's müzayede salonunda Kedili Dora Maar'ın yanısıra Picasso'ya ait bir grup başka tablo da satıldı.

Açık artırmada Fransız ressam Matisse'in bir eseri 18,5 milyon dolara alıcı bularak bu sanatçının bugüne değin satılan en pahalı tablosu oldu.
(BBC TÜRKÇE)
Yayın tarihi: 04.05.2006
467
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.