Magazin

Doktorluk cazibesini yitiriyor

Doktorluk cazibesini yitiriyor

Bir dönemin en popüler ve prestijli meslekleri arasında yer alan doktorluğun, ´´yorucu, stresli ve uygun olmayan fiziksel koşullarda çalışma ve maddi doyumun düşmesi´´ nedeniyle eski cazibesini kaybediyor.

20 yıl öncesine kadar çocukların gelecekte olmak istediği meslekler arasında başı çeken doktorluk, teknoloji ve iş dünyasındaki gelişmelere paralel olarak açılan yeni ve popüler iş kolları karşısında, artan dezavantajları nedeniyle prestij kaybına uğradı.
Sağlık hizmetinin süreklilik arz etmesi nedeniyle büyük bölümü gece ve tatil günlerinde de çalışmak zorunda kalan ve bunun için fazla ücret alamayan doktorlar, çalıştıkları kurumlardaki fiziksel yetersizlikler nedeniyle de sıkıntılar yaşayabiliyorlar.

Aşırı mesai
657 Sayılı ´´Devlet Memurları Kanunu´´´nda memurların çalışma süresi haftada 40 saatle sınırlanırken, doktorlar için, bu sürenin 2638 sayılı ´´Sağlık Personelinin Tazminat ve Çalışma Esaslarına İlişkin Kanun´´ ile 45 saat olarak belirlenmesi de bir başka sıkıntılı konuyu oluşturuyor.
Konya Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Nazmi Zengin, bu sürenin genelde acil ve beklenmeyen durumlar nedeniyle sıkça ortaya çıkan göreve çağırmalarla arttığını ve bunun için de fazladan bir ücret ödenmediğini söyledi. Zengin, doktorların iş dışındaki yaşamlarını baskı altına alan bu görevlerin sağlık hizmetinin doğasından kaynaklandığını, ancak mesai saatleri dışında ve genellikle gece ve tatil günlerinde daha zor şartlarda yürütülen hizmetin karşılığında ödenen nöbet ücretinin, külfet-nimet dengesine uygun olmadığını ileri sürdü.

Risk yükseliyor
Çalışma zamanları arasındaki dinlenme sürelerinin dengesiz olması sonucu psikolojik sıkıntılar çekebilen doktorların, yaptıkları işten kaynaklanan birçok riske de maruz kaldıklarını dile getiren Zengin, bunlar arasında enfeksiyon hastalıkları, AIDS, hepatit B gibi biyolojik risklerle stres, ilaç alışkanlığı gibi psiko-sosyal tehlikelerin bulunduğunu ifade etti. Zengin, bütün bu bulaşıcı hastalık riskine rağmen, hepatit aşısı için bile kendilerinden ücret talep edildiğini, en azından bu konuda kendilerine bir kolaylık sağlanması gerektiğini kaydetti.

Fedakarlığı çok getirisi düşük
Yaşam, ölüm ve hastalık gibi risklerin bulunduğu meslekte hasta ve yakınlarının saldırılarına maruz kalabilen doktorların zor koşullarda görev yapmakta olduğunu bildiren Zengin, ´´Doktor bir hastaya en az 20 dakika ayırması gerekirken, bu süreyi daha 10 dakikaya bile çıkarılabilmiş değiliz. Doktorların günde en fazla 20 hastaya bakması gerekirken, bazı Devlet ve SSK hastanelerinde doktor başına düşen hasta sayısı çok büyük rakamlara ulaşabilmektedir´´ diye konuştu. Maddi anlamda birçok meslek grubundan daha düşük geliri olan doktorluğun yeni meslekler karşısında popülerliğini ve cazibesini yitirmesi nedeniyle gençler arasında eski ilgiyi görmediğini anlatan Zengin, ´´Diğer fakültelere göre daha uzun olan temel eğitim süresi ve sürekli yeni bilgiler öğrenmeyi gerektirmesiyle doktorluk çok fedakarlık istiyor, ama karşılığında getirisi birçok kişi için standartların altında kalıyor´´ dedi. Zengin, doktorların yaşadığı sıkıntılar ve bu mesleğe olan ilginin her geçen yıl azalması nedeniyle birtakım iyileştirme çalışmaları yapılması, tazminat, mesai saatleri gibi konularda yeni düzenlemelere gidilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 05.03.2003
652
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.