Magazin

Doktorlar da depresyona girebiliyor

Doktorlar da depresyona girebiliyor

İnsanların rahatsızlandıklarında ilk başvurdukları kişi olan doktorların, depresyon, madde ve alkol bağımlılığı ile karşı karşıya kalabildiği belirtildi.

Doktorların bu tür psikiyatrik rahatsızlıklara yakalanmasının normal olduğunu belirten uzmanlar, doktorluğun özel bir risk grubu içinde bulunmadığını kaydediyor. Üç ayda bir yayınlanan tıp dergisi Yeni Symposium'da Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabsilim Dalı'ndan Yard.Doç. enol Tot ile Araştırma Görevlisi Dr. Nilgün Bal tarafından yapılan "Tıp Doktorlarında Psikiyatrik Sorunlar" konulu çalışmaya yer verildi. Çalışma sonuçlarına göre, tıp doktorlarında psikiyatrik sorunlar oldukça fazla oranda görülüyor.

YENİ MEZUNLARDA DAHA ÇOK GÖRÜLEBİLİYOR
Tıp fakültesini bitirdikten sonra mezuniyet sonrası ilk yılın, depresyonun en sık görüldüğü dönem olduğu belirtiliyor. Zamanla yıllar içerisinde depresyon oranı düşerken, doktorlarda görülen depresyon, genel toplum için bildirilen depresyon yaygınlığı oranlarının üstünde kalıyor.

Kadın doktorların aynı eğitim düzeyindeki diğer kadınlardan ve erkek doktorlardan daha fazla depresyona eğilimli oldukları belirtiliyor. Doktorlarda görülen depresyonun hastalara sundukları hizmet üzerinde de çeşitli yansımaları oluyor. İrritabilitede artma, yoğunlaşma ve karar verme yeteneğinde azalma ve bellek bozuklukları gibi semptomlar meslekteki yetenekleri olumsuz etkiliyebiliyor. Görülen fazla hasta sayısı ve hastalar veya yönetim tarafından doktorun duygularının ve hoşnutsuzluğunun artırılması kişide demoralizasyon ve kızgınlığa yol açarak, depresyona neden olabiliyor.

İNTİHAR ORANI DA YÜKSEK
Batı ülkelerinde yapılan çalışmalar, doktorlarda
intihar oranlarının, toplumdaki aynı eğitim düzeyinde olan gibi çok zor bir durum ile karşı karşıya kalındığında ise zorlanmanın yaşanabileceğini ifade etti.Değirmencioğlu, nasıl çalıştığını iyi bilen hekimlerin de böyle bir risk altına olmadığını savundu.
Yayın tarihi: 12.09.2003
348
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.