Magazin

Doktor kravatı zan altında

Doktor kravatı zan altında

Hastalarının karşısına takım elbiselerle çıkarak hastane havasını dağıtan doktorlar, hastalık saçıyormuş! Bir hastanedeki doktorların kravatları incelendi: Yarısı mikroplu...

Doktorlar, istemeden ve bilmeden de olsa mikrop yayıyor olabilir. ABD'nin New York Hastanesi'nde tıp görevlilerinin yarısının taktığı kravatların hastalık yayan bakterilerle kaynadığı ortaya çıktı. Araştırmacılar kravatların hastalık yayma potansiyelinin göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Araştırmacılar hastanede görev yapan doktor, asistan, tıp öğrencileri ve güvenlik görevlilerinin kravatlarını inceledi. Çalışanların taktığı kravatların yüzde 47.6'sında hastalık yayabilecek bakterilere rastlandı.

Konuyla ilgili bir rapor hazırlayan Dr. Steven Nurkin, 'Bu araştırmayla hasta yataklarına beraberimizde neler taşıdığımızı gördük. İyi giyinmek profesyonel bir hava yaratıyor ve hastanın güvenini artırıyor. Hastane yönetimleri de bu sebeple personeli kravat giymeye teşvik ediyor. Ancak bu yüzden etrafa hastalık yayıyor olabiliriz" dedi.

Britanya Tıp Birliği'nden bir sözcü de, "Kravat sık ellenir fakat nadir olarak yıkanır. Bu yüzden enfeksiyon yayma olasılığı yüksektir. Aslında doktorlar hastalarını muayene ederken kravat takmamalı" diye konuştu.
(Radikal)
Yayın tarihi: 26.05.2004
567
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.