Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Doktor balıklar Akdeniz'e indi

Doktor balıklar Akdeniz'e indi

Sedef hastalığının tedavisine yaptıkları katkılardan dolayı dünyaca tanınan Sivas'ın Kangal ilçesindeki "doktor balıklar'" artık Akdeniz kıyısında da hastaların hizmetine girdi. 200'e yakın "Garra Gufa" cinsi balık, anavatanları Sivas'tan değil, kaçırıldıkları Almanya'dan getirildiler.

Sivas'ın Kangal ilçesindeki Balıklı kaplıca'nın sedef hastalığının iyileştirilmesinde kullanılan ''doktor balıkları''ını tüm dünya tanıyor. Doktor balıklar, artık Akdeniz sahillerinde sağlık turizminin hizmetinde. Dalaman Havaalanı'na 4 km mesafede, dört yıl önce açılan SPA Clup Thermemaris'in dört aylık yeni işletmecisi Siwa Turizm Genel Müdürü Turabi Çelebi, doğal kükürtlü ve selenyumlu sular üzerinde bulunan tesislerin Türkiye'de sedef tedavisi yapılan Sivas Kangal'dan sonra ilk tesis olduğunu ve suda bulunan selenyum oranının Sivas'ın iki katı olması nedeniyle hastaların tedaviye daha çabuk cevap verdiklerini söyledi.

Sivas Kangal balıklarının ilçe dışına çıkartılmasının yasak olduğunu belirten Çelebi, balıkların Dalaman'a geliş hikayesini şöyle anlattı: "Sivas'ta belgesel çekimi yapan bir Alman televizyon ekibi buradan balıkları kaçırmış. Almanya'da laboratuvar ortamında üretilmeye başlanan balıklar iklim ve suyun etkisiyle doğal ortamındaki gibi yaşayamadıkları için verimli olabilmeleri çok zor. Buranın bir önceki işletmecisi, Sivas'tan istediği halde balıkları alamayınca Almanya'dan tanesi 40 euroya (yaklaşık 66 milyon lira) balıkları alıp burada yetiştirmeye başlamış. Şu anda balık sayımız 200 ve hızla üremeye devam ediyorlar."

Kangal'ın doktor balıkları, birkaç yıl önce Türkiye'deki doğa koruma konusundaki bilinçsizlik ve yasal yetersizlik nedeniyle yurtdışına, özellikle Almanya'ya kaçırılmıştı. Oysa Türkiye'nin de imzaladığı uluslararası anlaşmalara göre doktor balıkların Kangal dışına çıkarılmaları bile yasak. ABD'de 5, Almanya'da 2.5 ve İngiltere'de 1.5 milyon sedef hastasının bulunduğunu belirten Çelebi, şunları söyledi: "Sedef psikolojik bir hastalık. buraya gelen hastalar hem doktor balıkların tedavisinden yararlanıyor, hem de kükürt ve selenyum başta olmak üzere eşsiz bir karışıma sahip doğal havuzlarda yıkanıp yosunlu çamur tedavisinden yararlanıyor. Genelde 3 hafta olan sedef tedavisi burada 2 haftada cevap veriyor."

Tesislerde sedef tedavisi ise 450 (yaklaşık 750 milyon lira) ile bin 250 euro (2 milyar lira) arasında değişirken, güzellik, cilt bakım ve anti stres ve tedavileri de 170 (280 milyon lira yaklaşık ile 500 (825 milyon lira) euro arasında değişiyor.
(Hürriyet)
429
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.