Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Doğum sonrası depresyona dikkat!

Doğum sonrası depresyona dikkat!

Ege Üniversitesi (EÜ) İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu tarafından yapılan araştırma, her 100 kadından 29'unun doğum sonrası depresyon riski taşıdığını ortaya çıkardı.

Bornova Sağlık Grup Başkanlığı'na bağlı 9 Sağlık Ocağı'na kayıtlı 6-8 hafta önce doğum yapmış 100 üzerinde gerçekleştirilen çalışma, kadınların yüzde 18'inin gebelik sırasında, yüzde 13'ünün doğum sırasında, yüzde 29'unun ise doğum sonrasında ''fiziksel ve ruhsal sorunlar'' yaşadığını gösterdi.

EÜ İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esin Ceber Türkistanlı, yaptığı açıklamada, düşük sosyo-ekonomik düzeye sahip kadınların doğum sonrası daha fazla depresyon riski taşıdıklarını bildirdi. Türkistanlı, doğum sonrası sorun yaşayan kadınların yüzde 18.2'sinin ''bunalma, sinirlilik, iç sıkıntısı'' gibiyüksek oranda ruhsal sorun, yüzde 13.7'sinin ise fiziksel olarak ağrı sorunu ile karşılaştığının saptandığını belirtti.

Araştırma kapsamına alınan kadınların yüzde 6'sının fiziksel, yüzde 7'sinin ise ruhsal sağlığının kötü olduğunu ifade ettiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Türkistanlı, şunları ifade etti:

''Doğum sonrası dönemde annelerin vücudunda birçok biyolojik ve fizyolojik değişikliklerin olması nedeniyle, depresyondan bu faktörlerin sorumlu olduğuna ilişkin birçok iddia ortaya atılmış olsa da, henüz net olarak ispatlanamamıştır. Bazı risk etmenleri taşıyan kadınlarda doğum sonrası depresyon, daha sık görülmektedir. Eşiyle ya da ailesiyle birtakım sorunları olan, gebelik sırasında boşanma, ayrılma ya da başka türlü bir kayıp yaşamış olan, istenmedik bir gebeliği olan, travmatik bir doğum yaşamış olan, toplumsal ve çevreselkoşulları kötü olan annelerde risk artmaktadır.''

Türkistanlı, yeni doğum yapan annelerin depresyon geçirme olasılığı yönünden uyarılması gerektiğine işaret etti.

Yrd. Doç. Dr. Türkistanlı, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, çocuk sağlığı uzmanları, birinci basamak sağlık hizmetleri veren kurumlar tarafından, bebekleri bir yaşından küçük tüm annelerin depresyon geçirme olasılığı yönünden incelenebileceğini kaydetti.

(aa)
317
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.