Magazin

Doğru hapşır fıtık olma

Doğru hapşır fıtık olma

Sonbaharla birlikte nezle mevsimi gelirken, hapşırma kurallarını öğrenme zamanı.

Uludağ Üniversitesi (U.Ü) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Bakar, hapşırık sırasında karın bölgesi ve kafa içinde basıncın arttığını, bu durumun bazı sağlık sorunlarına yol açabildiğini söyledi.

Hapşırmayla ortaya çıkan basıncın, vücutta daha önceden var olan problemleri ortaya çıkardığını belirten Prof. Dr. Bakar "Ağır yük kaldırmaylaveya herhangi bir travmayla oluşan bel, boyun fıtıkları hapşırma ve öksürmeyle de ortaya çıkabiliyor'' dedi. Prof. Dr. Bakar, hapşırık veya öksürük sonrasında fıtık oluşmasının herkeste görülmediğini, daha çok omurgayla ilgili problem yaşayan, bel bölgesinde bağ zayıflığı ve hassasiyeti olan kişilerin risk altında bulunduğunu ifade etti.

Doğuştan 'anevrizma' varsa...
Hapşırma sırasında kafa içinde oluşan basıncın da, bazı insanlarda doğuştan olan ve 'anevrizma' denilen beyin damarlarındaki balonlaşmaların patlamasına neden olduğunu dile getiren Prof. Dr. Bakar şöyle konuştu: "Hapşırma sırasında vücudun normal pozisyonu korunmalı ve hapşırık tutulmamalıdır. Kişi hapşırma sırasında eğik veya çömelmişse, omurgaya binen yük fazlalaşır, fıtık riski artar. Hapşırırken bir yerden destek alınması faydalı."
Yayın tarihi: 24.09.2003
366
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.