Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Doğa insandan mustarip

Doğa insandan mustarip

15 bin 589 bitki ve hayvan türü tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Sebebi ise insanoğlunun doğal yaşamda yol açtığı tahribat.

Tayland'da bugün başlayan, Dünya Koruma Kongresi'nin 8 günlük toplantıları öncesinde Dünya Koruma Birliği tarafından yayımlanan raporda, doğadaki türlerin daha önce görülmemiş bir hızla azalmakta olduğu kaydedildi.

Kuşların sekizde biri tehlikede
Birliğin "Küresel Tür Değerlendirmesi" adlı raporuna göre, hem karada, hem suda yaşayan hayvanların üçte biri, su kaplumbağalarının yaklaşık yarısı, her 8 kuştan biri ve tüm memelilerin dörtte biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Raporda, her 5 köpekbalığı ve kedibalığından birinin de yok olma tehlikesinde olduğu ifade edildi.

Nüfus olumsuz etkiliyor
2004 raporunda, yok olma tehlikesi altında bulunan türlerin daha ziyade nüfusun yoğun olduğu bölgelerde, özellikle de Asya'nın büyük bölümüyle Afrika'nın bazı bölgelerinde bulunduğu belirtildi.

Ana neden insan
Raporda, türlerin yok olmasının ana nedeninin insanlar olduğu belirtilerek, doğal yaşamın tahrip edilmesi; yiyecek, evcil hayvan olarak yetiştirmek ve tıpta kullanmak amacıyla yapılan avcılık; kirlilik, hastalık ve yeni türlerin yetiştirilmesinin bunlardan bazıları olduğu kaydedildi.

Kongreye, 5 binin üzerinde hükümet yetkilisi, bilim adamı, iş dünyası temsilcisi ve çevre korumacının yanı sıra 800'ün üzerinde sivil toplum kuruluşu katılıyor.
347
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.