Magazin

Diyette takım ruhu başarı getiriyor

Diyette takım ruhu başarı getiriyor

İngiltere'de yapılan bir araştırma, grup halinde diyet yapmanın tek başına yapmaktan daha az stresli ve daha verimli olduğunu gösterdi. Grupla verilen kilo daha fazla oldu.

İngiltere'nin Birmingham kentindeki Aston Üniversitesi ve Western Beslenme Merkezi'nin ortaklaşa yaptığı araştırmada, 60 denek, diyet yapmayanlar, tek başlarına diyet yapanlar ve grup halinde diyet yapanlar olmak üzere üç gruba ayrıldı.

Stresleri azalıyor
Her gruptaki deneklerin tükürüklerindeki stres hormonu seviyesi ölçüldü. Tek başına diyet yapanlardaki stres hormonu seviyesi diğer gruplara göre çok daha fazla çıktı. Toplu halde diyet yapan gruptaki deneklerin stres hormonu seviyesi ise diyet yapmayan deneklerle hemen hemen aynıydı.

Diyetlerine daha bağlılar
8 hafta süren araştırmada, tek başlarına diyet yapanların grup halinde yapanlara oranla daha az kilo verdiği de bulundu. Araştırmacılar, "Grup halinde diyet yapanlar birbirlerine destek oluyor. 'Takım ruhu' sayesinde diyetlerine bağlı kalıyor. Bu yüzden stres azalıyor ve diyet daha başarılı oluyor" dedi.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 29.02.2004
336
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.