Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Diyetler yaşlanmayı geciktiriyor

Diyetler yaşlanmayı geciktiriyor

Bilim adamları rejimin yaşlanma sürecini yavaşlattığını keşfettiler, en azından farelerde. Düşük kalorili bir diyet uygulamak kalbi sağlıklı ve genç tutarak koruyor.

BBC'nin haberine göre, araştırmaya ilişkin kanıtlar ABD'deki Wisconsin Üniversitesi'nde yürütülen bir laboratuavr araştırmasına dayalı olarak elde edildi. Dr.Tomas Prolla'nın başkanlığındaki araştırma ekibi, düşük kalorili diyet uygulanan farelerin kalplerinde yaşla ilgili meydana gelen değişikliklerin çok daha az sayıda olduğununu tespit etti.

Amerikan Ulusal Bilim Akademisi`nin dergisi Proceedings`de açıklanan araştırmada, Dr. Thomas Prolla ve Dr. Richard Weindruch, orta yaş kobayların kalori alımını kısıtladıklarında, hayvanların ömrünün ortalama yüzde 20 uzadığını gözlediklerini ortaya koyuyorlar.

Kalbin yaşlanması bazı genetik değişikliklerle ilişkilendiriliyor. ABD'li bilim adamları orta yaşta düşük kalori diyetini benimsemenin genleri 'yeniden programlayarak' bu süreci yavaşlatabileceğini dile getiriyorlar. Kalorinin azaltılması görünüşe göre hücrelerin yaşamını da uzatıyor ve bağışıklık sisteminin dokularda hasara yol açabilen bölümünün etkisini azaltıyor.

Sürpriz sonuç
Araştırmacılar, orta yaşta kalori kısıtlamasının dahi ömrü uzatıyor olmasının sürpriz sonuç olduğunu bildiriyorlar. Araştırmayla ilgili kapsamlı raporun, bu yılın sonuna doğru yayımlanacağı ifade ediliyor.

(e-kolay)
317
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.