Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Diyet ilaçlarına soruşturma

Diyet ilaçlarına soruşturma

ABD'de "ephedrin" maddesi içeren diyet ilaçlarıyla ilgili soruşturma başlatıldı. Raporlara göre bu maddeyi içeren ilaçları kullanan 11 kişi öldü, 10 kişi kalp krizi geçirdi.

Amerikan Adalet Bakanlığı'nın Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nin isteği üzerine başlattığı soruşturmada diyet ilaçlarının bir kısmında bulunduğu bilinen ephedra maddesinin, ciddi yan etkilere neden olup olmadığı araştırılacak.

Ma Hung adıyla bilinen ve ABD'de "ephedrin" içeren diyet ilaçlarının tehlikeli yan etkileri olduğunu düşünen uzmanlar, soruşturmada ephedrin ile ilgili şaibelerin açıklık kazanacağını belirtiyor.

Ephedra adlı ilacı imal eden Metabollife firmasının, FDA'nın tüm çabalarına karşın, ilacın yan etkileriyle ilgili bilgileri vermeye yanaşmadığı bildirildi.

FDA'nın elindeki raporlarda, firmaya 1997-2000 yılları arasında 400 bin kişinin telefon ettiği, Metabollife firnmasına açılan telefonların 13 bininin sağlık sorunuyla ilgili olduğu belirtiliyor.

80'e yakın telefonun ise nöbet, inme, kalp krizi ve ölümle ilgili bulunduğu sanılıyor. Amerikan adalet yetkililerinin, Metabollife firmasının elinde bulunan ve hepedanın yan etkilerini ortaya koyan raporları inceleyeceği belirtildi.

Metabollife firmasının, ilacı kullananlardan yan etkilerle ilgili bilgi talep ettiği, fakat bilgileri yetkililere vermekten sakındığı bildirildi.

İçinde ephedrin olan tüm diyet ilaçlarının inceleneceği ve FDA'nın yan etkiler kanıtlanabilirse ephedrin içeren ilaçlarla ilgili yaptırıma gidebileceği kaydedildi.

11 ÖLÜM, 10 KALP KRİZİ İDDİASI
Mayo Klinik tarafından 1995-1997 yılları arasında hazırlanan bir raporda, "ephedrin"in salık verilen dozunun bile ciddi yan etkilere neden olduğu yer aldı.

Mayo Klinik raporuna gore, ephedrin temelli ilacı kullananlar arasında 11 ölüm ve 10 kalp krizi meydana geldi.

Public Citizen adıyla bilinen tüketici grubun, uzun zamandan beri ephedra içeren diyet ilaçlarının piyasadan kaldırılması için uğraş verdiği biliniyor. Gruba göre, Metebollife firması ilacın yan etkileriyle ilgili doğru bilgi vermiyor.

Metabollife yetkilileri ise yapılacak soruşturmadan bir sonuç çıkmayacağını, ilacın tehlikeli olduğunun kanıtlanamayacağını belirtiyor.

(aa)
542
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.