Magazin

Diyabetlilere "banyo" uyarısı

Diyabetlilere "banyo" uyarısı

Halk arasında "şeker hastalığı" olarak bilinen diyabetlilerin, banyo sularını mutlaka derece ile kontrol etmeleri ya da bir yakınından yardım istemesi gerektiği bildirildi.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Dahiliye ve Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Sert, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, diyabetlilerde, hastalığın ilerleyen safhalarında vücut sinirlerinin fonksiyonlarını kaybettiğini söyledi.

Sert, diyabetli hastanın iyi tedavi görmediğinde oluşan sinir fonksiyonları kaybının, vücudun sıcağı, soğuğu ve ağrıyı hissetmesini engellediğini, bu nedenle çok sayıda hastanın yanıklar dolayısıyla polikliniklere başvurduklarını anlattı.

Diyabetin, yaşam boyu tedavi gerektiren bir metabolizma hastalığı olduğunu vurgulayan Sert, şöyle konuştu: "Ayaklarını kaynar sulara batıran, tuğla ısıtarak ısınmaya çalışan ya da ayağını kalorifer peteğine dayamadan dolayı ileri derecede yanıklarla bize başvuran hastalarımız oldukça fazla. Bu durumda ayak kesilmelerine kadar varan olumsuz tablolara tanık oluyoruz."

BANYO VE AYAKKABI KONUSUNDA UYARILAR
Bilinçli bakım ve eğitimle yaşanan sorunların önemli ölçüde önlenebileceğini, tedavide ön koşulun, diyabetin iyi tanınması olduğunu vurgulayan Sert, şöyle devam etti: "Nöropati dediğimiz sinirlerin fonksiyonunun kaybı durumunda, hasta sıcağa, soğuğa ve ağrıya karşı duyarsızlaştığını bilmelidir. Bu nedenle, özellikle banyo yaparken suyun sıcaklığı mutlaka derece ile kontrol etmeli ya da aile fertlerinden birinden yardım istenmelidir."

Sert, ayak bakımı ve temizliği ile kaliteli deriden yapılmış ortopedik ayakkabı seçimine de özen gösterilmesi gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti: "Aynı ayakkabı her gün giyilmemelidir. Çünkü, bu durum ayakkabıdaterlemeye, mantar ve deride bozulmalara neden olur. Oysa, farklı ayakkabılar giyildiğinde, ayağın farklı noktalarına basınç yapması dolayısıyla mantar oluşumu önlenir ve ayak sağlığı da korunur."
Yayın tarihi: 20.11.2002
338
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.