Magazin

Diyabet körlüğe neden oluyor

Diyabet körlüğe neden oluyor

Türkiye'de yaklaşık 5 milyon insanı etkilediği tahmin edilen diyabetin, körlüğe neden olabileceği bildiriliyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Solmaz Akar, diyabet hastalığının Türkiye`de bilinen 2.5 milyon, bilinmeyenle birlikte 5 milyon insanı etkilediğini bildirirken, hastalığın önlem alınmadığı durumda gözde kalıcı hasara neden olduğunu kaydetti. Kalıtım, şişmanlık, hareketsizlik ve yüksek tansiyonun diyabete yakalanma riskini artırdığını, hastalığın düzenli tedavisinin şart olduğunu bildiren Akar, "Aksi halde hastaların göz sağlığı da olumsuz etkileniyor.

Hastalarda göz tansiyonu, katarakt ve gözün arka damarlarında kanama gibi sorunlar gözleniyor. Özellikle insülin kullanan hastalarda gözle ilgili sorunlar daha sık görülüyor" dedi. Akar, diyabetin göz damarlarını etkileyerek görmede azalmaya, önlem alınmadığında da körlüğe neden olduğunu vurguladı.

Zamanında yapılan tedavi ile dibetin verdiği zararın ortadan kaldırılıp ileriye dönük önlem alınabildiğini kaydeden Akar, hastanın diyabetinin kontrolünü yapan doktor ile göz doktorunun işbirliğinin gerekli olduğunu vurguladı.
(ANKA)
Yayın tarihi: 05.12.2002
389
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.