Magazin

Diva'nın kürkü dudak uçuklattı!

Diva'nın kürkü dudak uçuklattı!

"Çinçilla" kürkü giydiğini söyleyen Bülent Ersoy, fiyatını söyleyince dudak uçuklattı!

Bülent Ersoy, önceki gün Nişantaşı’ndaydı. Bir mücevher mağazasından alışveriş yapan sanatçı, objektiflere yeni kürküyle poz verdi. Ersoy, 250 bin TL değerindeki kürkün ‘çinçilla’ derisinden yapıldığını söyledi: “Yalan söyleyemem, bu giydiğim gerçek kürk, çinçilla kürkü. Hatta Türkiye’de bir tek bende var.”

Kürk giyse de hayvansever olduğunu söyleyen Ersoy, kürk tartışmalarını alevlendirecek bir açıklama yaptı: “Allah, yarattıklarının içinde en çok insanoğlunu seviyor. Hayvanı da insanoğluna faydası olsun diye, etinden, sütünden, gücünden, tüyünden, derisinden istifade edelim diye yaratmış

Ben bunu giyiyorum diye hayvan sevmiyor değilim. Son derece seviyorum. Benim de iki tane köpeğim vardı. Ama bunu giymekten kendimi alıkoyamıyorum.”ÇİNÇİLLA’NIN ÖZELLİKLERİ


Çinçilla (Chinchilla), çinçillagiller familyasının bir cinsi olan kemirgenlerdir. Kökeni aslen Güney Amerika olup, önceleri mavimsi boz postu yüzünden avlanmış ve neredeyse nesli tükenme aşamasına varmıştır. Bugün de ev ve kürk hayvanı olarak kullanılmaktadırlar.

Çinçilla'nın, bu soğuk iklim tavşanının kürkü, santimetrekaresinde 25.000 adet kılla hayvanlar arasında en sıkı kürk şampiyonudur.Karşılaştırma yapmanız açısından 25 yaşında bir erkekte 600 adet/cm2 saç olduğunu hatırlatalım. Bu inanılmaz yoğunlukta, her bir folikülünde 60-80 adet kıl-saç bulunan kürk iki katmandan oluşur. Birinci katmandaki kısa tüyümsü, yünümsü kılların kalınlığı sadece 12-16 mikron, ikinci tabaka kılların kalınlığı 24-28 mikron,uzunluğu ise 4-8 mm dir. Bu kadar yoğun kürkün içinde diğer hayvanlarda yaşayan hiçbir asalak, parazit yaşayamaz. Çinçilla'da, deri altında ne ter ne de yağ bezleri bulunur. Hayvan suya düştüğünde hemen ıslanır ve o kadar ağırlaşır ki su yüzeyinde kalamaz, batar. Nemlenmiş Çinçilla kürkünü kurutmak ve tüyleri kabartmak için volkanik kül ve çok küçük,mikronik tozlar kullanılır. (Uçankuş)

Yayın tarihi: 07.02.2013
1738
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.